statystyki

Kiedy pozew o odszkodowanie zostanie zwrócony

autor: Marcin Nagórek02.11.2018, 19:00
Przedsiębiorca nie podał w nim konkretnej kwoty, jakiej żąda, lecz oznaczył ją tylko procentowo. Taki sposób oznaczenia żądania pozwu wydaje się wadliwy.

Przedsiębiorca nie podał w nim konkretnej kwoty, jakiej żąda, lecz oznaczył ją tylko procentowo. Taki sposób oznaczenia żądania pozwu wydaje się wadliwy.źródło: ShutterStock

Prowadzimy działalność w formie spółki. W jednej sprawie sąd zwrócił nam pozew przeciwko gminie o odszkodowanie. W uzasadnieniu podano, że nie uzupełniliśmy braków formalnych pozwu, bo nie wyjaśniliśmy, dlaczego żądamy odsetek od daty 15 sierpnia br. W innej sprawie sąd też zwrócił pozew, bo nie podaliśmy wartości żądania kwotowo, a jako procent odszkodowania zawartego w poprzednim pozwie. Czy decyzje sądów są słuszne?

Zgodnie z art. 130 par. 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma do poprawienia, do uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych ze skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Z opisanego stanu faktycznego wynika zaś, że sąd dokonał zwrotu pozwu z powodu niesprecyzowania, dlaczego powód żąda odsetek od wskazanej daty. Co jednak istotne, takie kwestie nie mogły być przyczyną zwrotu pozwu przez sąd. Warto odnieść się do stanowiska Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zawartego w wyroku z 31 października 2014 r., sygn. akt II Cz 112/14. Wskazano w nim, że za brak formalny pozwu nie może być uznane niesprecyzowanie podstaw żądania w zakresie odsetek. Dalej zaznaczono, że nie może to skutkować jego zwrotem, a jedynie stwierdzeniem, że powód nie udowodnił okoliczności wskazywanych jako podstawa faktyczna powództwa, co w konsekwencji oznacza jego oddalenie. W opisywanej sytuacji zarządzenie sądu było wadliwe, a przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia do sądu okręgowego.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor(2018-11-03 02:25) Zgłoś naruszenie 00

    To jest zarabiste -jak sAdy wylewaja dziecko z kąpielą ,rozwlekają sprawy ,daja łatwo kase biegłym sądowym ,, Przecież Sąd najpierw powinien rozpatrywać sprawe w kierunku czy szkoda powstała później dopiero dociekać jej wysokości i pobocznych drobnych spraw.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane