Franczyza to praca? Pierwsza sprawa ajenta Żabki w sądzie

autor: Łukasz Guza, Patrycja Otto15.10.2018, 07:03; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:31
W sprawie prowadzonej przed poznańskim sądem franczyzbiorca w całości zaskarżył nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym (na kwotę 65 468,53 zł).

W sprawie prowadzonej przed poznańskim sądem franczyzbiorca w całości zaskarżył nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym (na kwotę 65 468,53 zł).źródło: ShutterStock

W sądzie jest pierwsza sprawa, w której ajent Żabki domaga się uznania go za pracownika. Ma go to uchronić przed rzekomymi długami wobec sieci. Wyrok może mieć znaczenie dla całej branży.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • IP(2018-10-15 08:21) Zgłoś naruszenie 526

    a czy sam fakt zmuszania do podpisywania weksli im-blanko nie jest przestępstwem wynikającym z KK.?

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Polak(2018-10-15 18:41) Zgłoś naruszenie 221

    nigdy nie podpisujcie żadnych weksli in-blanco, szkoda nerwów i zdrowia

    Odpowiedz
  • k(2018-10-16 14:59) Zgłoś naruszenie 152

    pozamykać te żabki wszystkie i zostawić ludzi czystych od długów co oni sobie sami wypisują na wekslach bóg wie ile. Prawda ujrzy światło dziennie choćby mieli najwybitniejszych prawników to przed Bogiem nie ma rzeczy nie do wyjaśnienia.

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-10-15 12:32) Zgłoś naruszenie 1413

    Nie. Franczyza to nie umowa o pracę. Nikt nie ma obowiązku być przedsiębiorcą prowadzącym sklep w sieci sklepów. A zupełnie inna sprawa, że Sąd powinien zważyć interesy stron i uwzględniając przewagę instytucjonalną i finansową jednej z nich, uczynić stosunek prawny bliższy wzorcowi ekwiwalentnych świadczeń

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ppppp(2018-10-16 18:31) Zgłoś naruszenie 142

    W tej sieci to ajenci są tylko numerem sklepu nic po za tym zero pomocy tylko jak w obozie koncentracyjnym .Zastanówcie się wszyscy czy tak traktuje się ludzi ?I czy Ci wszyscy ajenci muszą tak cierpieć i być wiecznie pokrzywdzeni przez ta Zabke. Niech wreszcie sie ktos porzadnie wezmie za tych ludzi co kieruja ta markę na cudzym nieszczęściu.

    Odpowiedz
  • AA(2018-10-16 07:44) Zgłoś naruszenie 120

    Każdego kto podpisuje weksel in blanco (w przypadku Z jeszcze nakłania rodzinę do poręczenia wekslowego) w kaftan i do Tworek. Co lepsze pracować na kasie w Biedronce czy w ostateczności pracować za darmo w Żabce (na koniec zawsze wypełniają ten weksel i odbierają to co delikwent otrzymał jako wynagrodzenie).

    Odpowiedz
  • rafael(2018-10-15 21:45) Zgłoś naruszenie 111

    Ludzie są zmuszani do otwierania działalności, bo chcą, muszą pracować, a te umowy to oczywiście umowy o pracę. Dwa lata temu poszedłem na spotkanie w dużej firmie ubezpieczeniowej która oferowała pracę. Na miejscu okazało się, że muszę otworzyć działalność. Jak zacząłem zadawać pytania czy poszukują pracowników czy wspólników, ponieważ musiałem zainwestować w ten biznes, i jeszcze inne pytania, przerwali spotkanie. Tak wygląda dobrowolne zakładanie działalności i dobrowolne podpisywanie umów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jko(2018-10-15 21:07) Zgłoś naruszenie 111

    byłby samodzielnym przedsiębiorcą ajent gdyby mógł świadczyć usługi na rzecz rożnych firm a nie tylko żabki

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lex(2018-10-15 19:27) Zgłoś naruszenie 110

    Dlaczego franczyznobiorca nie mozE byc sp zoo tylko osoba fizyczna? W sieci żabka

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-10-17 09:21) Zgłoś naruszenie 100

    Franczyza to też niewolnictwo .

    Odpowiedz
  • Smt(2018-10-15 16:46) Zgłoś naruszenie 91

    Szczerze życzę powodzenia, ale IMHO mecenas Obara porywa się na sprawę z mocno wątpliwymi szansami na powodzenie. Nawet jeśli 1 czy 2 sprawy dotrą do życzliwego składu w SN, upłynie dobrych kilka lat- a i tak nie jest powiedziane że sądy niższych instancji dadzą się przekonać, że przedsiębiorca podpisujący weksel powinien być chroniony jak pracownik. Zawsze znajdzie się argument że skoro przedsiębiorca brał sklep w ajencję, to musiał liczyć się z potencjalnymi kosztami, ale zapewne kalkulował sobie zysk. A to, że był rozgrywany przez sieć i nie miał szansy wyjść na tym do przodu będzie skontrowane świetnymi wynikami tych przedsiębiorców, którzy pozostali w sieci i sobie poradzili.

    Odpowiedz
  • Michał Wojtkiewicz Gdańsk(2018-10-23 15:30) Zgłoś naruszenie 60

    ja miałem kiedyś taką umowę franczyzowa w której firma jako zabezpieczenie płatności wpisała sobie 1% dziennie odsetek, przekonałem się o tym w 2014 roku gdy po 10 latach dług wynosił 5.000zł a odsetki....145.000zł, od razu odpowiem tym wszystkim którzy krzykną że to niemożliwe i bezprawne bo jest ustawa anty lichwiarska która weszła w życie w 2005r a ja podpisałem umowę franczyzy w 2004r otóż w tej ustawie jest taki zapis że wszystko co jest sprzed ustawy należy zachować...skierowałem sprawę do Prokuratury o możliwość popełnienia przestępstwa ale pani prokurator wcale się go nie dopatrzyła i dopiero gdy po kilku latach znalazłem prawnika który mi pomógł wygrać sprawę w sądzie Okręgowym w Gdańsku w 2016r. to odetchnąłem z ulgą. Tak to więc firmy żerują na nieświadomych ludziach. a propos tego artykułu to autor powinien tez podać że jest stowarzyszenie Franczyzodawców Polskich i tam jest ich kodeks etyczny który zakłada między innymi że PRZED PODPISANIEM UMOWY FRANCZYZY Franczyzobiorca musi zostac poinformowany o wszystkich aspektach umowy i jej ewentualnych skutkach prawno finansowych. W moim przypadku tego nie było i podejrzewam że w 90% ludzie nie są wogule świadomi co podpisują....niestety...

    Odpowiedz
  • AjentXxx(2019-02-27 22:36) Zgłoś naruszenie 60

    Ludzie nie dajcie się wciągnąć do tej sieci. Nawet znajomi ktorzy próbuja was namówić dostają za to niezłą kasę jeśli sie im tylko uda. A po podpisaniu umowy jestescie w sidłach tu naprawde nie ma mowy o podejmowaniu wlasnych decyzji chyba ze w sprawie zatrudnienia pracownika i tyle. A weryfikatorzy w tej sieci są po to żeby karać a co za tym idzie odebrać wam kasę. Na siłę szukają dziury w całym, to nie ma nic wspólnego z kontrolą czy sklep prowadzony jest w standardzie sieci. To jest wyścig szczurów i szczucie przestrzegam wszystkich którzy myślą że będą prowadzic własny biznes. W tej sieci im większe obroty tym mniejsze zarobki. Zjedza was podatki i wykonczą psychicznie zawikłany sposób rozliczeń oraz eufemiczny przymus do pracy. Poczytajcie w necie zanim podejmiecie błędna decyzję. Dobry okres dla ajentów był 10-15 lat wstecz i to juz dawno minęło teraz pozostał tylko wyzysk. Dzis wejście do sieci żabka jest niczym zaciągniecie kredytu we frankach.!!!!

    Odpowiedz
  • Daniel(2018-10-15 22:34) Zgłoś naruszenie 51

    Koncesja na sprzedaż alkoholu? Gazeta Prawna nie odróżnia koncesji od pozwolenia? Zrozumiałbym, jakby to była gazeta peel.

    Odpowiedz
  • jaaa(2018-10-15 22:34) Zgłoś naruszenie 411

    dla mnie dziwne w tej sprawie jest to, że franczyzobiorca, mimo że twierdzi, że nie wie na jakiej podstawie Żabka obciążyła go kosztami próbuje sądownie kombinować aby kwoty tej nie zapłacić, a nie, żeby wyjaśnić, skąd w ogóle taka kwota na wekslu się wzięła.... Czyż nie prościej byłoby zażądać wyjaśnienia w sądzie skąd wzięło się owo zadłużenie, skoro Pan franczyzobiorca nie rozumie rozliczenia ze strony Centrali? Bo jednak wydaje mi się, że obie strony wiedzą co jest nie tak i franczyzobiorca szuka dziury w całym, żeby uniknąć roszczeń franczyzodawcy

    Odpowiedz
  • Janusz(2019-06-18 18:15) Zgłoś naruszenie 30

    Szanowni Państwo powiem Wam, że przedmiotowa umowa franczyzowa podpisywana z Żabką to fikcja i bzdury. Umowa jest tak sporządzona przez Prawników Żabki i to bardzo dobrych prawników, że Żabka może zrobić Wszystko a biedny franczyzobiorca jedyne co może to zrezygnować i to czy prędzej tym lepiej dla niego. Odradzam każdemu. Żabka każdego zniszczy. To przecież wielka korporacja. Tak jak pisał już ktoś wcześniej żadnej pomocy tylko wymagania. Żabka traktuje franczyzobiorców jak prywatnych przedsiębiorców tylko wtedy jeżeli chodzi o zatrudnienie pracowników, płacenie podatków, ZUS-ów itp. Natomiast w innych kwestiach traktuje franczyzobiorców jak pracowników sklepów, tylko wymagania utrzymanie standardów itd. W razie problemów zostajesz sam i wtedy przeważnie Żabka " dziękuje Ci " za współpracę. Dostajesz kopa a oni szukają następnej ofiary. Franczyzobiorcy nawet podatki płacą za Żabkę, kto jest w temacie ten wie o czym piszę. Dlatego naprawdę jak ktoś będzie się zastanawiał na podpisaniem tej " umowy franczyzowej " niech dobrze się zastanowi. Natomiast jeżeli chodzi o rozpatrzenie opisane w artykule sprawy, to chyba nikt nie wierzy, że ten człowiek może wygrać z tak wielką korporacją jak Żabka, niestety nie żyjemy a Ameryce tylko w Naszej Pięknej Polsce, gdzie niestety prawo jest tylko dla bogatych.

    Odpowiedz
  • Gg(2018-10-18 19:26) Zgłoś naruszenie 14

    Czy umowę ktos kazal temu panu podpisac czy sam podpisywal?Skoro sam podpisal to po co ten cyrk?

    Odpowiedz
  • opiekunnestbank(2019-01-26 15:44) Zgłoś naruszenie 02

    Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank pl/franczyza Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz