Godzinna przerwa w pracy: Czy pracownik może się na nią nie zgodzić i wcześniej wyjść z firmy?

autor: Agnieszka Brzostek17.10.2018, 13:57; Aktualizacja: 17.10.2018, 13:57
W związku z tym, że 60-minutowa przerwa nie jest wliczana do czasu pracy, pracownik w czasie jej trwania nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy.

W związku z tym, że 60-minutowa przerwa nie jest wliczana do czasu pracy, pracownik w czasie jej trwania nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy.źródło: ShutterStock

Pracownik nie może odmówić korzystania z wprowadzonej przez pracodawcę 60-minutowej przerwy w pracy i skończyć swoich obowiązków po 8 godzinach. Za takie zachowanie grozi nawet zwolnienie dyscyplinarne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • astra(2018-10-18 13:40) Zgłoś naruszenie 21

  Rozumiem, ale chyba należałoby sobie odpowiedzieć dlaczego pracownik (jako podmiot słabszy) faktycznie musi być non stop do dyspozycji pracodawcy (8 godzin w biurze, dostępność w trakcie godziny lunch no bo przecież jakby coś, telefon komórkowy przez cały czas po pracy, otwartość na nadgodziny (no chyba że są wyjątki przewidziane w ustawie), otwarcie na pracę poza stałym miejscem pracy (no chyba że są wyjątki przewidziane w ustawie)) i najlepiej, żeby w ogóle do domu nie wracali... A potem zdziwienie, że nikt nie jest zadowolony i pracuje bo musi. Kiedyś na stacji paliw w Austrii zobaczyłam tak szczęśliwego pracownika (może dostał podwyżkę? a może udawał?) jakiego nigdy nie widziałam w systemie "Polnische Wirtschaft"

  Odpowiedz
 • xxx(2018-10-21 15:58) Zgłoś naruszenie 10

  Tam gdzie w grę wchodzi obsługa klienta a przerwa jest np. od 12 do 13 trudno klientowi powiedzieć o godzinie 12, że wychodzimy z pracy na lunch bo mamy przerwę i musi poczekać na dalszą obsługę. W ten sposób pracownik po prostu pracuje 9 godzin.

  Odpowiedz
 • Agnieszka (2019-08-13 07:33) Zgłoś naruszenie 10

  Dokładnie , godzinna przerwa na lunch to w rzeczywistości 9-ci godzinny dzień pracy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane