statystyki

Absencja uzasadnia zwolnienie w razie dezorganizacji pracy

autor: Łg13.12.2018, 16:00
Długotrwałe nieobecności będą powodowały dezorganizację procesu pracy w stopniu naruszającym istotne interesy firmy.

Długotrwałe nieobecności będą powodowały dezorganizację procesu pracy w stopniu naruszającym istotne interesy firmy.źródło: ShutterStock

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika w niektórych przypadkach może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Tak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Jak długo musi trwać nieobecność, aby wypowiedzenie było uzasadnione?

Robert Stępień radca prawny w biurze kancelarii Raczkowski Paruch w Krakowie:

Absencja musi trwać na tyle długo, aby spowodowała dezorganizację procesu pracy u pracodawcy w stopniu naruszającym jego istotne interesy. Czas trwania nieobecności jest zatem kwestią wtórną.

Można oczywiście twierdzić, że każda nieobecność pracownika (nawet najkrótsza) negatywnie wpływa na tok pracy. Nie każda taka absencja będzie jednak stanowiła wystarczającą podstawę do wypowiedzenia umowy. Pracodawca, zatrudniając podwładnych, musi bowiem przewidywać nieobecności i liczyć się z ich normalnymi konsekwencjami, czyli problemami z zapewnieniem prawidłowego toku wykonywania zadań. Jest to element ryzyka, który go obciąża. W przypadku wypowiedzenia umowy z powołaniem się na absencję chodzi o kwalifikowaną postać „dezorganizacji procesu pracy”, czyli taką, która narusza istotne interesy pracodawcy.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • yyyy(2018-12-16 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Usprawiedliwiona nieobecność NIGDY może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Sądom się chyba coś pomyliło. Pracodawcy nie mogą tak organizować pracy, że jednej osoby nie ma i wszystko się wali.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane