statystyki

Przerwy w pracy nie można wykorzystywać w dowolny sposób

autor: ŁG23.11.2017, 07:22; Aktualizacja: 23.11.2017, 08:06
praca

Korzystanie z płatnej przerwy zaliczanej do czasu pracy wymaga, co do zasady, przebywania w siedzibie firmy lub akceptowanym przez nią miejscu.źródło: ShutterStock

Zatrudniony, który świadczy pracę przez co najmniej sześć godzin w ciągu doby, ma prawo do 15-minutowej płatnej przerwy, wliczanej do czasu pracy. Czy może dowolnie decydować, jak ją wykorzysta? I czy ma prawo opuszczać zakład pracy w jej trakcie?

Pracownik nie może dysponować przerwą w sposób dowolny, pozbawiony jakiejkolwiek kontroli ze strony firmy. W szczególności nie może samowolnie decydować o miejscu jej wykorzystania, a zwłaszcza przebywać poza siedzibą pracodawcy lub innym miejscem przez niego wyznaczonym. Korzystanie z płatnej przerwy zaliczanej do czasu pracy wymaga, co do zasady, przebywania w siedzibie firmy lub akceptowanym przez nią miejscu.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • proste(2017-11-23 10:54) Zgłoś naruszenie 113

    Skoro to jest przerwa w pracy, to na jakiej podstawie ktoś wygłasza takie twierdzenia. Praca to pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w miejscu przeznaczonym do wykonywania pracy. Oznacza to, że przerwa w pracy to przerwa w pozostawaniu w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Skoro ktoś ma przerwę w pozostawaniu w dyspozycji, to może z sobą robić co zechce, w tym również wyjść, byle by po upływie 15 minut znowu mógł wykonywać pracę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Niewolnik(2017-11-23 17:40) Zgłoś naruszenie 80

    Nie lepiej przywiązać łańcuchem pracownika w czasie przerwy ? Pracodawcy łatwiej będzie ukarać i sądy nie będą miały problemu. Wróćmy do niewolnictwa zgodnie z Kodeksem pracy. Paranoja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane