statystyki

Minimalna płaca w górę. Liczba uprawnionych do 500+ w dół

autor: Łukasz Guza, Michalina Topolewska12.09.2018, 07:09; Aktualizacja: 12.09.2018, 07:17
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Podwyżka płacy minimalnej będzie miała znaczenie także dla korzystających ze świadczenia wychowawczego w ramach programu 500+.źródło: ShutterStock

Najniższa pensja dla pracowników w 2019 r. będzie wynosić 2250 zł miesięcznie. Jeśli rząd nie zmieni kryterium dochodowego, od 2020 r. uderzy to w osoby pobierające pieniądze na pierwsze dziecko.

Zleceniobiorcy i samozatrudnieni otrzymają co najmniej 14,70 zł za godzinę wykonywania usług. Takie kwoty na wczorajszym posiedzeniu ustalił rząd. Tym samym potwierdziły się nasze informacje o podwyżce minimalnego wynagrodzenia o 150 zł (w 2018 r. wynosi ono 2100 zł). – Chcemy, aby rozwój i gospodarka były oparte na wysokich płacach – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W górę

Zaproponowana podwyżka oznacza wzrost minimalnej płacy o 7,1 proc. W przyszłym roku ma ona stanowić 47,22 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku jest to 47,27 proc. średniej pensji, więc prawie zachowana zostanie obecna relacja obu płac). Kwota zaproponowana przez rząd jest zbieżna z pierwotną rekomendacją resortu pracy. Związki zawodowe postulowały wyższe podwyżki. Ostateczna wysokość jest najbliższa do tej zaproponowanej przez NSZZ „Solidarność” (2278 zł). Z tą centralą osobiste negocjacje w sprawie m.in. wysokości minimalnego wynagrodzenia prowadził premier Mateusz Morawiecki. Wzbudził tym samym zarzuty o nierówne traktowanie pozostałych związków reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego. OPZZ proponował kwotę 2383 zł, a Forum Związków Zawodowych – zmianę reguł ustalania najniższej pensji, tak aby osiągnęła ona poziom połowy przeciętnego wynagrodzenia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • 10 zl na pierwsze dziecko (2018-09-12 08:50) Zgłoś naruszenie 21

  Wyraznie widac, ze brak zasilku wychowawczego na pierwsze dziecko bardzo utrudnia funkcjonowanie programu 500+. Nalezy zreformowac 500+. Modyfikacje programu wychowawczego mozna przeprowadzic na kilka lub kilkanascie roznych sposobow. Np. mozna dac na pierwsze dziecko 10 zl miesiecznie i problem kontrolowania zostanie rozwiazany.

  Odpowiedz
 • xxx(2018-09-12 08:47) Zgłoś naruszenie 21

  Po to podnieśli minimalną, żeby samotni rodzice nie dostawali 500+. Podnoszenie minimalnej płacy nic rząd nie kosztuje, placi pracodawca najczęściej prywatny..

  Odpowiedz
 • Bzdury! Czy Minister zna ustawę?(2018-09-12 08:11) Zgłoś naruszenie 11

  Art. 20 ust. 1 ustawy o świadczeniu wychowawczym nakłada obowiazek niezwłocznego powiadomienia o wszelkich okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczeń. Przekroczenie progu dochodowego powoduje utratę prawa i uchylenie decyzji przyznajacej świadczenie z misiacem następnym po wystąpieniu takich okoliczności. Czyli już od lutego 2019r. A jeśli nie zostanie zgłoszona podwyżka wynagrodzenia to świadczenie będzie orzeczone do zwrotu wstecz. Taki scenariusz był już przerabiany w tym roku.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Antoni(2018-09-14 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  najlepszym posunieciem tego rzadu bylaby calkowita likwidacja 500 plus i koniec wspomagania nierobow i patoli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aaa(2018-09-12 15:28) Zgłoś naruszenie 00

  https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/pytania-i-odpowiedzi/ Ważne! Obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest utratą dochodu i nie ma wpływu na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. tu jest odpowiedź w przypadku utraty ale uzysk jest identycznie W myśl art. 2 pkt 20c ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ilekroć w ustawie jest mowa o uzyskaniu dochodu - oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Nie ma tu nigdzie zapisu o zmianie wynagrodzenia. Tłumacząc wprost żeby był uzysk z tego tytułu musisz podjąć zatrudnienie z zastrzeżeniem, że nie jest to zatrudnienie u tego samego pracodawcy co pracowałeś wcześniej i nie minęły 3 miesiące od utraty tego zatrudnienia, bo wtedy nie ma utraty i uzysku a jest ciągłość. Mimo wszystko dla własnego świętego spokoju zgłaszamy wszystko natomiast nie wszystko ma wpływ tak jak w przypadku zmiany wysokości wynagrodzenia w jedną lub drugą stronę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane