statystyki

Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

autor: Izabela Nowacka06.12.2018, 09:00; Aktualizacja: 06.12.2018, 09:14
Wzrost stawki płacy minimalnej oznacza podwyżkę kosztów po stronie pracodawcy, szczególnie odczuwalną w przyszłym roku.

Wzrost stawki płacy minimalnej oznacza podwyżkę kosztów po stronie pracodawcy, szczególnie odczuwalną w przyszłym roku.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Jak zwykle wyższe też będą niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą są minimalne pobory. Wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi również inne obowiązkowe świadczenia i należności. Ta kwota funkcjonuje również jako graniczna, np. przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych także jako podstawa wymiaru składek na ZUS z niektórych tytułów.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które corocznie ustala Rada Ministrów w porozumieniu z Radą Dialogu Społecznego. Od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzenie minimalne dla pracowników pełnoetatowych wyniesie 2250 zł, co oznacza wzrost o 150 zł w stosunku do obecnej płacy wynoszącej 2100 zł.

Pracownik ma zagwarantowaną płacę minimalną za każdy przepracowany miesiąc. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia w celu porównania jej z ustawowym minimum przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Jednak przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia nie uwzględnia się:

 • nagrody jubileuszowej,
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. [przykład 1]
 • przykład 1

  Wyrównanie za każdą godzinę

  Pracownik ma ustalone wynagrodzenie w stawce godzinowej 12 zł. W styczniu 2019 r. pracował przez kilka godzin w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 2112 zł (12 zł x 176 godz.) i jest niższe od płacy minimalnej. Ze względu na to, że wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych nie wlicza się do płacy minimalnej, pracownikowi przysługuje wyrównanie za każdą godzinę:

  stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia: 12,78 zł (2250 zł : 176 godz.);

  różnica między stawką pracownika a wynikającą z minimalnej pensji: 0,78 zł;

  wyrównanie za 176 godz.: 137,28 zł (0,78 zł x 176 godz.); po zaokrągleniu 138 zł;

  wynagrodzenie dla pracownika: 2250 zł (2112 zł + 138 zł) + wynagrodzenie za godziny nocne oraz nadliczbowe. 

Bez podziału

Wynagrodzenie za pracę, w tym minimalne, jest wartością zawierającą zarówno zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i składki na ubezpieczenia społeczne potrącane przez płatnika oraz część, którą pracownik otrzymuje po tych odliczeniach na konto lub do ręki. W przepisach prawa nie ma podziału na wynagrodzenie brutto i netto. Wynagrodzenie brutto to pełna wyjściowa kwota, od której pracodawca jako pośrednik między urzędem skarbowym i ZUS a pracownikiem nalicza i odciąga przymusowe daniny publicznoprawne, wpłacając je w wyznaczonych terminach na urzędowe rachunki. Wartość netto uzyskuje się, stosując na liście płac ustawowe wskaźniki podatkowo-składkowe, tj. miesięczną normę kosztów uzyskania przychodów, tzw. kwotę zmniejszającą podatek, o ile pracownik jest do niej uprawniony, i stawki podatku z tabeli dwustopniowej skali podatkowej oraz stopy procentowe składek na poszczególne ryzyka ubezpieczeń.

W 2019 r. parametry te ponownie się nie zmienią, wobec czego wynagrodzenie minimalne netto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, mającego prawo do:


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Em(2018-12-08 16:52) Zgłoś naruszenie 40

  A dlaczego emeryci mają dostać ok. 50-70 zł a nie 150 zł . Jak wszyscy to wszyscy, Lepiej było podnieść ludziom zarobki niż rozdawać 500+,300+ na piórniki a taki emeryt co pracował ok. 40 lat na ten cały dobrobyt nie ma na leki.

  Odpowiedz
 • oda(2018-12-06 10:46) Zgłoś naruszenie 10

  NO szał. Nic dziwnego że ludzie wolą pracować za granicą. Z otto w Holandii zarabia się znacznie więcej i na dogodnych warunkach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane