Już nie tylko w Polsce, ale i za granicą Polacy stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zagranicznych staży. Czy warto wziąć je pod uwagę podczas planowania kariery.

Sezon wakacyjny kojarzy się z podróżami i odpoczynkiem, jednak dla wielu młodych ludzi będzie to czas stawiania swoich pierwszych kroków na drodze zawodowej, niekoniecznie w Polsce. Wybór zagranicznych ofert jest ogromny. Na rynku dostępne są staże organizowane przez prywatne firmy oraz szereg programów stażowych dostępnych dla studentów i doktorantów (np. praktyki organizowane w ramach programu Erasmus+). Inną opcją jest samodzielne zorganizowanie wyjazdu. Gdzie wtedy szukać najlepszych ofert? Krystyna Kacperska z firmy doradztwa personalnego HRK, podpowiada:

LinkedIn

Często niedoceniany przez ludzi znajdujących się na początku kariery zawodowej. Nawet jeśli kandydat nie posiada jeszcze imponującego CV, warto bliżej przyjrzeć się temu portalowi. LinkedIn jest bogaty w ogłoszenia o pracę z całego świata. Wystarczy zawęzić lokalizację do interesującego nas regionu i wpisać hasła kluczowe.

Facebook

Zdecydowanie bardziej popularny od LinkedIna wśród młodych ludzi, jednak nie od razu kojarzący się z miejscem do szukania ofert biznesowych. Pomocne mogą okazać się tu grupy przeznaczone dla osób zainteresowanych zagranicznymi stażami.

Bezpośrednio

Próbować bezpośrednio u źródła – znaleźć interesującą nas firmę i przesłać do niej CV, z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat w niej chcemy odbyć staż. Jest to opcja dla osób, które wiedzą czego chcą oraz mają dokładnie określony profil potencjalnego pracodawcy.

Polska czy zagranica?

Z badań McMillan i Opem wynika, że 70% studentów, którzy odbyli zagraniczny staż, przyznało, że miał on znaczący wpływ na wybór dalszej ścieżki kariery. Z kolei badanie 2017 Internship & Co-op Survey przeprowadzone przez National Association of Colleges and Employers wykazało, że firmy coraz chętniej przyjmują praktykantów. Pracodawcy estymowali, że w 2017 zatrudnią 3,6% więcej stażystów niż w roku poprzednim. Jednak czy mimo tych sprzyjających warunków warto wyjeżdżać za granicę?

Zarobki

W Polsce średnia zarobków wśród praktykantów wynosi 2 775 złotych brutto miesięcznie. W Stanach Zjednoczonych przeciętna pensja stażysty to około 3 000 dolarów miesięcznie. W Wielkiej Brytanii jest to nieco ponad 2 000 funtów. Jednak nawet te, bardzo wysokie jak na polskie realia kwoty, mogą okazać się niskie, kiedy porównamy je z zarobkami stażystów w firmach takich jak Facebook, Microsoft, czy ExxonMobil. Tam praktykanci zarabiają więcej niż średnia pensja etatowych pracowników w danym kraju. Mowa tutaj o kwotach rzędu 7 000 – 8 000 tysięcy dolarów miesięcznie. Oczywiście trudno liczyć na takie zarobki aplikując na praktyki przez prywatnych pośredników lub programy stypendialne. W takim wypadku najczęściej miesięczna pensja waha się poziomie 300 – 500 euro. Warto także pamiętać o znacznych różnicach w cenach między poszczególnymi krajami. Zazwyczaj wysokie pensje łączą się także ze znacznie wyższymi niż w Polsce kosztami życia.

Doświadczenie

Dobre zarobki na stażu na pewno mogą być świetnym motywatorem, ale warto pamiętać, że to zdobycie doświadczenia zawodowego i rozwój powinny być głównymi czynnikami decydującymi o wyborze praktyk. Wyjazd za granicę sprawi, że nasze CV będzie wyróżniać się z tłumu innych kandydatów, którzy swoją karierę rozwijali jedynie w kraju. Jest to także idealna okazja do nabycia płynności językowej i oswojenia się z pracą w języku obcym, co może okazać się bardzo przydatne jeśli planujemy w przyszłości zatrudnić się w międzynarodowej organizacji. Nie bez znaczenia będą także kontakty, które nawiążemy podczas stażu. Oprócz znaczenia biznesowego mogą okazać się także bardzo przydatne na gruncie prywatnym.

Zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, czekają ogromne możliwości rozwojowe. Coraz większa otwartość firm na praktykantów i duże zaangażowanie w programy kształcenia zawodowego tworzą bardzo korzystną sytuację dla młodych pracowników. Zagraniczny staż może stać się paszportem do dalszej kariery. To czy tak się stanie zależy już tylko od nas!