statystyki

Żandarmeria Wojskowa ochroni szefa Sztabu Generalnego WP

autor: Artur Radwan26.07.2018, 07:11; Aktualizacja: 26.07.2018, 07:59
Wojsko będzie w dalszym ciągu zajmowało się ochroną ministra obrony narodowej.

Wojsko będzie w dalszym ciągu zajmowało się ochroną ministra obrony narodowej.źródło: ShutterStock

Wskutek zmian systemu dowodzenia i kierowania armią szef Sztabu Generalnego WP ponownie będzie pełnił najważniejszą funkcję wśród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej. Dlatego zdecydowano, że Żandarmeria Wojskowa będzie zajmować się jego bezpośrednią ochroną.

Takie rozwiązanie zostało zawarte w projekcie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej ze Służbą Ochrony Państwa. Dokument trafił do uzgodnień międzyresortowych i ma zastąpić akt prawny, który dotyczył współpracy tej formacji z nieistniejącym już Biurem Ochrony Rządu.

Wojsko będzie w dalszym ciągu zajmowało się ochroną ministra obrony narodowej. Żandarmi zajmą się też ochroną prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz innych osób ochranianych przez następcę BOR, czyli Służbę Ochrony Państwa, ale tylko wówczas, kiedy będą przebywać na terenie jednostek wojskowych. Pozostanie też przepis, że specjalną ochroną żandarmerii mogą być objęte inne osoby, jeśli taką decyzję podejmie szef MON.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane