statystyki

Zatrudnianie cudzoziemców: Ułatwienia potrzebne dla szerszej grupy zawodów

autor: Michalina Topolewska14.06.2018, 09:39; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:46
Wydłużenie listy zawodów postulują również Pracodawcy RP.

Wydłużenie listy zawodów postulują również Pracodawcy RP.źródło: ShutterStock

Pracodawcy chcą, aby większa liczba profesji, w których zamierzają zatrudniać obcokrajowców, była zwolniona z konieczności przeprowadzania testu rynku pracy.

Tak wynika z uwag składanych do projektu nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2009 r. w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę obcokrajowca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 97 ze zm.). Przewiduje on ułatwienia w procedurze uzyskiwania przez obcokrajowca zezwolenia na pracę, które wydaje wojewoda. Sprowadzają się one do rezygnacji z przeprowadzania testu rynku pracy, czyli przedstawienia przez pracodawcę informacji z powiatowego urzędu pracy o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przez osoby bezrobotne lub poszukujące zatrudnienia. Pośredniak ma na wystawienie takiego dokumentu 14 lub 21 dni, dlatego odejście od tego wymogu ma skrócić czas oczekiwania na wydanie zezwolenia. To rozwiązanie obowiązywałoby w stosunku do osób mających odpowiednie kwalifikacje i które będą wykonywać pracę w zawodach wymienionych w załączniku do projektu rozporządzenia. Znalazło się w nim 20 profesji, w większości w branży IT, budowlanej i medycznej.

Co do zasady pracodawcy pozytywnie oceniają projekt, jako wychodzący naprzeciw ich potrzebom, mają jednak uwagi do wykazu zawodów, który w ich opinii jest zbyt krótki.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lex(2018-06-15 13:15) Zgłoś naruszenie 10

    Jasne, nawpuszczac wietnamcow i bangoli jak lei, bez zadnej kontroli, bez niczego. Najlepiej jeszcze bez paszportow. Juz mowili, ze beda zatrudniac lekarzy z ukarainy co nawet po polsku pisac nie potrafia. Powodzenia we wdrazaniu oanstwa teoretycznego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane