statystyki

Zatrudnienie Ukraińca wciąż kłopotliwe: Wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości

autor: Paweł Ziółkowski14.06.2018, 10:56; Aktualizacja: 14.06.2018, 11:26
Wiele ułatwił, ale spowodował też niemało wątpliwości. Tak można skomentować efekty wprowadzenia pół roku temu art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Wiele ułatwił, ale spowodował też niemało wątpliwości. Tak można skomentować efekty wprowadzenia pół roku temu art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracyźródło: ShutterStock

Mija właśnie pół roku od momentu wejścia w życie nowych zasad zatrudniania cudzoziemców. Przy czym z szczególnie dużym zainteresowaniem spotkała się regulacja pozwalająca na kontynuację zatrudnienia obcokrajowca po utracie ważności oświadczenia. Niestety przepis dotyczący tej kwestii jest jednak tak skomplikowany, że w praktyce jego stosowania pojawiło się wiele wątpliwości.

Poprosiliśmy więc Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie najbardziej palących kwestii. Dowiedzieliśmy się, że wniosku o wydanie zezwolenia na pracę na tym samym stanowisku nie można złożyć wcześniej niż przed upływem trzech miesięcy od zatrudnienia cudzoziemca. Nie zgadza się z tym nasz ekspert, którego zdaniem staż wymagany do skorzystania z tego przepisu (trzy miesiące) i termin do złożenia są od siebie niezależne.

Pojawiły się także problemy czysto praktyczne: jak liczyć trzy miesiące zatrudnienia? Resort pracy stoi na stanowisku, że stosuje się w tym przypadku art. 112 kodeksu cywilnego, a więc pod uwagę trzeba wziąć pełne miesiące kalendarzowe, a nie 90 lub 180 dni. Ta błaha z pozoru sprawa ma jednak niebagatelne znaczenie, bo przecież miesiące trwają od 28 do 31 dni, a to już utrudnia obliczenia. Rozwiązanie tego akurat problemu jest proste, wystarczyłoby bowiem, aby ustawodawca określił te terminy w dniach, a nie w miesiącach.

Innym ważnym zagadnieniem była możliwość skorzystania z art. 88za przez firmę, która zatrudnia cudzoziemca na umowę-zlecenie, a nie umowę o pracę. Zdaniem MRPiPS w tym przypadku dopuszczalny jest tylko stosunek pracy, a nie umowa cywilnoprawna.

To jednak tylko część problemów, z jakimi mierzą się pracodawcy, korzystając z problematycznego przepisu. Liczba wątpliwości świadczy przede wszystkim o tym, że został skonstruowany niezrozumiale i zbyt zawile.

Art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy [Legalność pracy po upływie okresu ważności oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi]

1. Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku zawieszenia postępowania na wniosek strony.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • urzędnik(2018-06-14 12:05) Zgłoś naruszenie 10

    Przede wszystkim na etapie podpisywania jakiejkolwiek umowy z cudzoziemcem należy wymagać podania numeru NIP ALBO PESELA - co ułatwi życie i ZUS i Urzędowi Skarbowemu PRZY WPROWADZANIU JAKICHKOLWIEK DOKUMENTÓW np. PIT-11 PIT-40 PIT-37

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane