statystyki

Obcokrajowiec dłużej popracuje na oświadczeniu

autor: Michalina Topolewska11.07.2018, 19:00
Kolejna zmiana, którą chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest związana ze sposobem rejestrowania oświadczeń oraz wnioskowaniem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w PUP, a także ubieganiem się o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca w urzędzie wojewódzkim.

Kolejna zmiana, którą chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest związana ze sposobem rejestrowania oświadczeń oraz wnioskowaniem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w PUP, a także ubieganiem się o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca w urzędzie wojewódzkim.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie wymogu elektronicznego rejestrowania oświadczeń i zezwoleń oraz wydłużenie okresu pracy na podstawie pierwszego z nich to najważniejsze zmiany, jakie czekają pracodawców, którzy powierzą zadania cudzoziemcom.

Zostaną one wprowadzone na mocy nowej ustawy o rynku pracy, która zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. 2018 r. poz. 1265). Jej przepisy przewidują, że obcokrajowcy pochodzący z sześciu państw, w tym m.in. Ukrainy, Rosji i Białorusi, mogą być zatrudniani bez zezwolenia na pracę, za to na podstawie oświadczenia o powierzeniu jej wykonywania, które jest rejestrowane w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Tyle tylko, że świadczenie pracy w tej formule może mieć miejsce przez nie więcej niż sześć miesięcy w ciągu roku. Ten okres ma jednak zostać wydłużony i będzie wynosił do 12 miesięcy w ciągu półtora roku.

– Nasza gospodarka w obliczu braku rąk do pracy potrzebuje obcokrajowców, dlatego wprowadzanie większych ułatwień i elastyczności w ich zatrudnianiu jest krokiem w dobrym kierunku – ocenia Dawid Seifert, prezes Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane