statystyki

Obcokrajowiec dłużej popracuje na oświadczeniu

autor: Michalina Topolewska11.07.2018, 19:00
Kolejna zmiana, którą chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest związana ze sposobem rejestrowania oświadczeń oraz wnioskowaniem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w PUP, a także ubieganiem się o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca w urzędzie wojewódzkim.

Kolejna zmiana, którą chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest związana ze sposobem rejestrowania oświadczeń oraz wnioskowaniem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w PUP, a także ubieganiem się o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca w urzędzie wojewódzkim.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie wymogu elektronicznego rejestrowania oświadczeń i zezwoleń oraz wydłużenie okresu pracy na podstawie pierwszego z nich to najważniejsze zmiany, jakie czekają pracodawców, którzy powierzą zadania cudzoziemcom.

Zostaną one wprowadzone na mocy nowej ustawy o rynku pracy, która zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. 2018 r. poz. 1265). Jej przepisy przewidują, że obcokrajowcy pochodzący z sześciu państw, w tym m.in. Ukrainy, Rosji i Białorusi, mogą być zatrudniani bez zezwolenia na pracę, za to na podstawie oświadczenia o powierzeniu jej wykonywania, które jest rejestrowane w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Tyle tylko, że świadczenie pracy w tej formule może mieć miejsce przez nie więcej niż sześć miesięcy w ciągu roku. Ten okres ma jednak zostać wydłużony i będzie wynosił do 12 miesięcy w ciągu półtora roku.

– Nasza gospodarka w obliczu braku rąk do pracy potrzebuje obcokrajowców, dlatego wprowadzanie większych ułatwień i elastyczności w ich zatrudnianiu jest krokiem w dobrym kierunku – ocenia Dawid Seifert, prezes Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane