statystyki

Będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemca

autor: Michalina Topolewska08.05.2018, 07:15; Aktualizacja: 08.05.2018, 07:20
Przepisy przewidują kilka sytuacji, gdy przedsiębiorca może być zwolniony z przedstawienia tego dokumentu.

Przepisy przewidują kilka sytuacji, gdy przedsiębiorca może być zwolniony z przedstawienia tego dokumentu.źródło: ShutterStock

Resort rodziny przygotował listę profesji, w których wydanie zezwolenia na pracę przez wojewodę dla obcokrajowca nie będzie wymagało przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy.

Ich katalog znalazł się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2009 r. w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 97 ze zm.). Obecnie jest tak, że jednym z warunków wydania przez wojewodę zezwolenia na pracę (lub pobyt czasowy i pracę) dla obcokrajowca jest przedstawienie informacji z powiatowego urzędu pracy o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o osoby znajdujące się w rejestrze bezrobotnych lub o negatywnym wyniku rekrutacji na stanowisko zgłoszone przez pracodawcę. Jest to tzw. test rynku pracy, a jego przeprowadzenie trwa 14 lub 21 dni.

Jednocześnie przepisy przewidują kilka sytuacji, gdy przedsiębiorca może być zwolniony z przedstawienia tego dokumentu. Dotyczy to zatrudniania m.in. lekarzy, sportowców czy trenerów. Wkrótce lista wyjątków będzie większa, bo MRPiPS proponuje, aby dodać do niej 20 grup zawodów. Wśród nich są profesje należące głównie do budownictwa (m.in. murarze, dekarze, ślusarze, elektrycy, inżynierowie) oraz branży IT (np. programiści aplikacji czy projektanci i administratorzy baz danych).


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane