statystyki

Pracują, by wysłać pieniądze rodzinie. Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce przesłali do domów ok. 21 mld zł

autor: Marek Chądzyński03.04.2018, 06:46; Aktualizacja: 03.04.2018, 08:34
Żeby zniwelować negatywny efekt imigracji, czyli wielkość transferów za granicę, potrzebne są zmiany w polityce imigracyjnej rządu

Żeby zniwelować negatywny efekt imigracji, czyli wielkość transferów za granicę, potrzebne są zmiany w polityce imigracyjnej rząduźródło: ShutterStock

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce przesłali w 2017 r. do domów ok. 21 mld zł. Różnica między tym, co wpływa do kraju z zarobków naszych rodaków za granicą, a tym, co niego wypływa z płac imigrantów, jest już wyraźna.

Ujemny bilans emigranckich przelewów

Ujemny bilans emigranckich przelewów

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rekordowo duża kwota, jaka wypłynęła z Polski (rok wcześniej było to 13,8 mld zł), to efekt dwóch czynników. Pierwszy – ciągle rosnąca liczba imigrantów na polskim rynku pracy. Drugi – wzrost płac.

Według danych Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w ubiegłym roku w polskich firmach znalazło zajęcie 236 tys. cudzoziemców posiadających pozwolenie na pracę i ponad 1,8 mln na podstawie oświadczeń o zatrudnieniu wystawianych przez polskich pracodawców. W obu przypadkach liczby wyraźnie wzrosły w porównaniu z 2016 r. – pozwoleń wydano o 84 proc. więcej, oświadczeń o 38 proc.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Zdzicho(2018-04-03 08:19) Zgłoś naruszenie 40

    Poslka niezwlocznie winna wprowadzic ograniczenia w wywozie waluty zachodniej oraz ilosciowo w wymianie kantorowo-bankowej dla cudzoziemcow spoza UE. Czyli cudzoziemiec spoza UE moze wymienic tylko tyle ile wczesniej wymienil w oficjalnym kantorze/banku - tj. np. w Chinach.

    Odpowiedz
  • mac(2018-04-03 16:53) Zgłoś naruszenie 30

    przez lata nam wmawiano [ zresztą słusznie ] że zagraniczne korporacje nie płaca w polsce podatków i wywożą pieniądze do krajów gdzie mają siedziby, a tu proszę nawet zwykli ukraińcy dymają nas w najlepsze, a 5 mld dolarów to 1% polskiego pkb czyli dużo i 5 % ukraińskiego to już bardzo dużo, tak jakby do polski z zewnątrz wpłynęło rocznie 25 mld usd czyli jakieś 85 mld pln a tymczasem do polski wpływa od Polaków pracujących na zachodzie zaledwie 3 mld pln, jak widać na Ukraińcach wychodzimy znakomicie!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane