statystyki

Sygnalista zażąda od pracodawcy miliona złotych

autor: dr Damian Tokarczyk14.06.2018, 10:56; Aktualizacja: 14.06.2018, 11:13
Milion złotych wynosi maksymalna wysokość świadczenia przewiduje projekt przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Milion złotych wynosi maksymalna wysokość świadczenia przewiduje projekt przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.źródło: ShutterStock

Przepisy wprowadzające ochronę osób, które zgłaszają nieprawidłowości w przedsiębiorstwach – w tym pracowników – wyrastają jak grzyby po deszczu. W Polsce takie regulacje zawiera już kilka projektów ustaw, a do tego Unia Europejska rusza z kolejnymi inicjatywami. Czy grozi nam chaos?

Milion złotych wynosi maksymalna wysokość świadczenia przewiduje projekt przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. A to niejedyne możliwości finansowej rekompensaty dla whistleblowera, które planuje wprowadzić rząd.

Ogłoszony niedawno przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (dalej: ustawa o odpowiedzialności) przewiduje m.in. postanowienia dotyczące systemu zgłaszania nadużyć oraz zasady ochrony sygnalistów. Jeśli chodzi o to ostatnie zagadnienie, szczególnie ciekawa jest kwestia odpowiedzialności pracodawcy za działania odwetowe wobec pracownika sygnalisty, który zgłosił nieprawidłowości. Projekt przewiduje bowiem nie tylko takie rozwiązania, jak znane już kodeksowi pracy orzeczenie o przywróceniu pracownika do pracy czy zasądzenie odszkodowania, ale też wprowadza zupełną nowość – możliwości przyznania pracownikowi świadczenia pieniężnego, którego wysokość może sięgać aż 1 mln zł. Tej i innych propozycji nowego projektu ustawy nie można jednak oceniać w oderwaniu od innych regulacji. Zwłaszcza że tych dotyczących sygnalistów pojawia się coraz więcej. Odnosząc się do rozwiązań z projektu ustawy o odpowiedzialności, warto zaprezentować je zwłaszcza na tle propozycji głośnego w ostatnich miesiącach projektu ustawy o jawności życia publicznego (dalej: ustawa o jawności) oraz projektowanej dyrektywy Komisji Europejskiej mającej kompleksowo uregulować status i ochronę sygnalisty w Unii Europejskiej. [ramki 1, 2]

Ramka 1

Najnowsze zmiany

Jeszcze niedawno instytucja sygnalisty była polskiemu porządkowi prawnemu bliżej nieznana. Obowiązek opracowania zasad przyjmowania zgłoszeń o dostrzeżonych nieprawidłowościach spoczywał na bankach i niektórych instytucjach finansowych. Był to element przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Instytucja whistleblowingu nie była także stosowana poza sektorem finansowym, mimo że w wielu krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych jest przyjęta w praktyce obrotu gospodarczego jako element ładu korporacyjnego. Sytuacja zmieniła się w ciągu ostatniego roku.

Ustawa „antypralnicza”


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • obserwator(2018-06-18 14:21) Zgłoś naruszenie 140

  Wielu co było sygnalistami za komuny, teraz bez ich zgody i wyroku sądowego oficjalnie widnieje na stronach internetowych IPN.Podaję to pod rozwagę obecnym kandydatom na SYGNALISTÓW.

  Odpowiedz
 • Witold (2018-06-14 18:19) Zgłoś naruszenie 119

  W naszej kulturze społecznej wszelkiej maści sygnalistów raczej goliło sie na łyso, niż zapewniało odszkodowania. Donosiciel, to zawsze donosiciel.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asdf(2018-06-14 15:30) Zgłoś naruszenie 51

  Najbardziej sygnalista potrzebny jest w rządzie, szczególnie w ministerstwie sprawiedliowości, propunkuję konfiskatę majątku dla ministra który usunie sygnalistę.

  Odpowiedz
 • Sygnalista ale dla Kogo ????(2018-06-19 09:15) Zgłoś naruszenie 00

  Co może zrobić Sygnalista w Prywatnej Firmie jak Prezes goli Firmę na łyso...Jak w bankowej spółce Getback gdzie Prezio wytransferował 250 mln za granicę i zwiał...... W Budżetówce też nie podskoczysz bo góra jest Partyjna i z reguły działa na zlecenia tej czy innej Partii.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane