statystyki

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową, gdy zmieniają się zasady wynagradzania

autor: Izabela Nowacka16.03.2018, 19:00
Podstawę nagrody tworzy się w zależności od rodzaju składników wynagrodzenia.

Podstawę nagrody tworzy się w zależności od rodzaju składników wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Pracownica urzędu gminy pod koniec marca br. nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Zgodnie z przyjętym terminem wypłata nagrody nastąpi 5 kwietnia razem z wynagrodzeniem za marzec. Problem w tym, że do końca marca miała przyznany dodatek specjalny za pracę nad projektem unijnym w wysokości 800 zł. Otrzymuje też zmienną premię regulaminową w wysokości od 5 do 25 proc. płacy zasadniczej. Od 1 kwietnia dodatku specjalnego już nie będzie. Ponadto zmianie ulegną zasady wypłaty niektórych należności. Zamiast premii regulaminowej od 1 kwietnia będzie wypłacana premia uznaniowa (nagroda), zależna od decyzji pracodawcy. Od tego miesiąca pracownicy wrośnie też dodatek stażowy z 19 do 20 proc. wynagrodzenia. Stawka zasadnicza wynagrodzenia wynosi 3400 zł. Jak obliczyć podstawę nagrody z uwzględnieniem, że w lutym pracownica chorowała przez 5 dni i otrzymała wynagrodzenie chorobowe?

Prawo do nagrody jubileuszowej zwykle przysługuje na podstawie odrębnych przepisów zwanych pragmatykami służbowymi, którym podlegają pracownicy jednostek sfery budżetowej. Do zatrudnionych m.in. w urzędach gmin zastosowanie ma ustawa o pracownikach samorządowych oraz akt wykonawczy do niej, tj. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepisy te przewidują wypłatę dodatków za wysługę lat oraz nagród jubileuszowych w wysokości uzależnionej od ogólnego stażu pracy. W przypadku nagród pierwsza przysługuje po 20 latach pracy, a kolejne co pięć lat. Im dłuższy okres zatrudnienia, tym wyższa nagroda. Wysokość gratyfikacji stanowi bowiem odpowiedni procent wynagrodzenia miesięcznego pracownika, który rośnie z każdym 5-leciem:

1) po 20 latach pracy – 75 proc.,

2) po 25 latach pracy – 100 proc.,

3) po 30 latach pracy – 150 proc.,

4) po 35 latach pracy – 200 proc.,

5) po 40 latach pracy – 300 proc.,

6) po 45 latach pracy – 400 proc.

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane