statystyki

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową, gdy zmieniają się zasady wynagradzania

autor: Izabela Nowacka16.03.2018, 19:00
Podstawę nagrody tworzy się w zależności od rodzaju składników wynagrodzenia.

Podstawę nagrody tworzy się w zależności od rodzaju składników wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Pracownica urzędu gminy pod koniec marca br. nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Zgodnie z przyjętym terminem wypłata nagrody nastąpi 5 kwietnia razem z wynagrodzeniem za marzec. Problem w tym, że do końca marca miała przyznany dodatek specjalny za pracę nad projektem unijnym w wysokości 800 zł. Otrzymuje też zmienną premię regulaminową w wysokości od 5 do 25 proc. płacy zasadniczej. Od 1 kwietnia dodatku specjalnego już nie będzie. Ponadto zmianie ulegną zasady wypłaty niektórych należności. Zamiast premii regulaminowej od 1 kwietnia będzie wypłacana premia uznaniowa (nagroda), zależna od decyzji pracodawcy. Od tego miesiąca pracownicy wrośnie też dodatek stażowy z 19 do 20 proc. wynagrodzenia. Stawka zasadnicza wynagrodzenia wynosi 3400 zł. Jak obliczyć podstawę nagrody z uwzględnieniem, że w lutym pracownica chorowała przez 5 dni i otrzymała wynagrodzenie chorobowe?

Prawo do nagrody jubileuszowej zwykle przysługuje na podstawie odrębnych przepisów zwanych pragmatykami służbowymi, którym podlegają pracownicy jednostek sfery budżetowej. Do zatrudnionych m.in. w urzędach gmin zastosowanie ma ustawa o pracownikach samorządowych oraz akt wykonawczy do niej, tj. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepisy te przewidują wypłatę dodatków za wysługę lat oraz nagród jubileuszowych w wysokości uzależnionej od ogólnego stażu pracy. W przypadku nagród pierwsza przysługuje po 20 latach pracy, a kolejne co pięć lat. Im dłuższy okres zatrudnienia, tym wyższa nagroda. Wysokość gratyfikacji stanowi bowiem odpowiedni procent wynagrodzenia miesięcznego pracownika, który rośnie z każdym 5-leciem:

1) po 20 latach pracy – 75 proc.,

2) po 25 latach pracy – 100 proc.,

3) po 30 latach pracy – 150 proc.,

4) po 35 latach pracy – 200 proc.,

5) po 40 latach pracy – 300 proc.,

6) po 45 latach pracy – 400 proc.

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane