Przerywany czas pracy pozwoli obniżyć wydatki

autor: Marek Rotkiewicz09.03.2018, 07:00
W systemie przerywanym nie mogą być zatrudniane pracownice w ciąży, jak również pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4.

W systemie przerywanym nie mogą być zatrudniane pracownice w ciąży, jak również pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4.źródło: ShutterStock

Wystarczy wprowadzić w ciągu dnia przerwę – częściowo płatną. Ale nie każdy może to zrobić. System ten sprawdzi się tylko, jeśli w ciągu doby występują znaczące wahania zapotrzebowania na pracę.

U niektórych pracodawców w ciągu doby znacznie zmienia się zapotrzebowanie na pracę. W takich przypadkach standardowe systemy czasu pracy się nie sprawdzają, ponieważ zakładają ciągłość wykonywania obowiązków przez zatrudnionych. Wprowadzenie przerywanego czasu pracy daje możliwość dzielenia dnia pracy na dwie części. Taki system zakłada występowanie w ciągu doby przerwy niewliczanej do czasu pracy.

Weźmy pod uwagę taką sytuację. Firma obsługuje poranny i popołudniowy szczyt transportowy. Działa intensywnie rano (6.00-10.00) i po południu (14.00-18.00). W środku dnia praca nie jest wykonywana. Zatrudnianie pracowników w podstawowym lub równoważnym czasie pracy skutkowałoby koniecznością przyjęcia np. pracy od 6.00 do 14.00 i od 10.00 do 18.00 albo w systemie równoważnym planowanie pracy od 6.00 do 18.00. Prawdopodobnie co jakiś czas znalazłoby się dla pracowników jakieś zajęcie w godzinach 10.00-14.00, ale takiego rodzaju zatrudnienie byłoby nieefektywne. Pracodawca musiałby zaliczyć ten okres do czasu pracy i naliczyć wynagrodzenie. Dodatkowo niezbędne byłoby zatrudnienie większej liczby osób, gdyż w okresach intensywnego działania (rano i po południu) obsada musiałaby być zwiększona. Firma mogłaby zatrudniać także na część etatu, jednak skutkowałoby to wzrostem zatrudnienia, co też generuje koszty oraz zwiększa zobowiązania pracodawcy o dodatkowe elementy (np. podleganie pod przepisy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, kwestie rozliczeń z PFRON). W takich właśnie przypadkach uzasadnione staje się wprowadzenie przerywanego czasu pracy.

Na czym to polega

W systemie przerywanym pracodawca może planować przedzielenie godzin pracy jedną, niezaliczaną do czasu pracy przerwą. Za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Przerwa nie może jednak trwać dłużej niż 5 godzin. Natomiast jeśli trwa krócej, nie możemy zaplanować drugiej lub trzeciej przerwy, poruszając się łącznie w granicach 5 godzin. Można ją planować każdego dnia pracy i niekoniecznie w tym samym wymiarze lub tylko w niektórych dniach, w pozostałych stosując rozkład ciągłej pracy. Warto dodać, że w przypadku kierowców przerwa może trwać maksymalnie 6 godzin, jeśli kierowca wykonuje przewozy regularne, a dobowy wymiar czasu pracy nie przekracza 7 godzin. [PRZYKŁAD 1]

Jak wprowadzamy

System przerywanego czasu pracy wprowadza się:

  • w układzie zbiorowym pracy (jak przed zmianą przepisów), lub
  • w porozumieniu zawieranym z zakładową organizacją związkową albo (wówczas, gdy związek zawodowy nie działa u danego pracodawcy) w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125 kodeksu pracy.

U pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, system przerywanego czasu pracy może być stosowany na podstawie umowy o pracę. Co istotne, mamy tutaj także wyjątek od zasady odpłatności przerwy. Pracownikowi takiemu przysługuje wynagrodzenie za czas przerwy jedynie wtedy, gdy wynika to z umowy o pracę.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane