Nowy kodeks pracy: Zostanie wprowadzony szerszy monitoring pracowników

autor: Łukasz Guza18.01.2018, 19:00
Zmiana zmniejszy ryzyko sporów o to, czy kontrola np. służbowego komputera lub poczty jest w ogóle dopuszczalna.

Zmiana zmniejszy ryzyko sporów o to, czy kontrola np. służbowego komputera lub poczty jest w ogóle dopuszczalna.źródło: ShutterStock

Uregulowanie zasad kontrolowania zatrudnionych może ograniczyć spory w tej kwestii, o ile przepisy wyraźnie określą uprawnienia nadzorcze firm.

W kodeksie pracy ma być usankcjonowana możliwość nadzorowania aktywności zatrudnionych w czasie pracy (np. za pośrednictwem systemów GPS, programowania szpiegującego pracę na służbowym komputerze itp.). Takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych (zakłada on nowelizację m.in. kodeksu pracy). Ministerstwo Cyfryzacji (MC) sygnalizuje, że chce przygotować odpowiedni przepis wspólnie z resortem pracy, rodziny i polityki społecznej. Ma być to odpowiedź na potrzeby firm wskazywane w trakcie konsultacji społecznych pierwotnej wersji przepisów.

– Taka regulacja jest zdecydowanie potrzebna. Przepisy powinny wskazywać wymogi, jakie należy spełnić w razie monitorowania, i zasady ponoszenia odpowiedzialności za ich naruszenie – wskazuje dr Maciej Chakowski, partner w firmie doradczej C & C Chakowski & Ciszek, ekspert prawa pracy.

Pierwotna wersja projektu zakłada unormowanie jedynie monitoringu wizyjnego w miejscu pracy. Po konsultacjach społecznych MC uznało, że to, bez jednoczesnego unormowania innych form monitorowania, może być nieracjonalne, skoro firmy już dziś nadzorują aktywność pracowników np. poprzez wspomniane systemy GPS (najczęściej przedstawicieli handlowych lub innych mobilnych zatrudnionych) albo oprogramowanie śledzące pracę na komputerze. Takie praktyki wywołują jednak wątpliwości właśnie ze względu na brak przepisów, które określałyby zasady dozwolonego nadzoru.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ty(2018-01-18 20:29) Zgłoś naruszenie 40

  Ale jaja :D

  Odpowiedz
 • rango(2018-01-18 23:44) Zgłoś naruszenie 70

  Wyglada na to, że pod nowym kodeksem pracy wszyscy beda chcieli miec umowy cywilnoprawne. Tak wspaniałe zmiany dla pracownika się szykuja. Żeby tylko nie weszli na grunt regulowany konwencją o zniesieniu niewolnictwa.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-01-19 08:39) Zgłoś naruszenie 60

  Niech ktoś wreszcie rozgoni kodyfikatorów prawa pracy. Projekt kodeksu zdaje się skłądać z samych złych rozwiążań. Pracownicy: mniej uprawnień, więcej inwigilacji. Pracodawcy: obowiązków o tyle więcej, że zjedzą potencjalne zyski z dokuczenia pracownikom. Kodeks, co wszystkim zrobi gorzej.

  Odpowiedz
 • To wprowadźcie- Inspektor Pracy(2018-01-20 19:23) Zgłoś naruszenie 11

  Kiedyś oglądałem film ,"skazańcy mieli na szyi obroże z ladunkami wybuchowymi ,gdy sie nie pzremieszczali lub za bardzo to bum . I dyzury domowe -darmowe utzrymać

  Odpowiedz
 • kaks(2018-02-05 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  Dyżur domowy to przyzwolenie dla pracodawców na niezatrudnianie potrzebnych na kolejną zmianę pracowników (czyli mniejsze wpływy do budżetu i ubezpieczeń), tylko zabezpieczanie się i trzymanie jednego pracownika pod telefonem. Pracuję sam za trzech na obiekcie i wiem jak to jest(nie ochrona). Wszystko zgodnie z prawem bo jak pracodawca ustali mi pracę do 18-tej to dopiero o 23-iej mogę wyłączyć telefon i przez 13h. w sobotę ma mnie dostępnego. To policzcie sami, ilu pracowników zastępuję w pojedynkę???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane