statystyki

Nowy Kodeks Pracy: Wysłuchanie pracownika przed zwolnieniem będzie koniecznością

autor: Łukasz Guza05.02.2018, 07:10; Aktualizacja: 05.02.2018, 08:31
Komisja kodyfikacyjna planuje znaczącą modyfikację zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli w praktyce najczęściej likwidacji stanowiska pracy.

Komisja kodyfikacyjna planuje znaczącą modyfikację zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli w praktyce najczęściej likwidacji stanowiska pracy.źródło: ShutterStock

Przed wręczeniem wypowiedzenia firma ma wysłuchać pracownika w obecności świadka. W razie likwidacji stanowiska odprawa ma się należeć także pracownikom małych firm.

To przykładowe rozwiązania, które mają się znaleźć w projekcie nowego kodeksu pracy przygotowywanego przez komisję kodyfikacyjną. Zostanie on przedstawiony w połowie marca. Wtedy swoje opinie w sprawie tych propozycji przedstawią rząd i partnerzy społeczni. Pomysły dotyczące procedury zwolnień dość sceptycznie oceniają pracodawcy.

– Są one niejasne, zbyt skomplikowane i mogą powodować problemy interpretacyjne – uważa prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca komisji kodyfikacyjnej, ekspert Pracodawców RP.

Po nowemu

Zgodnie z propozycjami komisji pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę, bez względu na to, czy jest on zatrudniony na czas określony, czy też nieokreślony. W ciągu trzech dni od zawiadomienia pracownik będzie mógł wskazać osobę, która będzie mu towarzyszyć przy wysłuchaniu. To spotkanie z pracodawcą jest nowym pomysłem – obecnie przepisy dotyczące zwolnień nie przewidują takiego obowiązku. Ma się ono odbyć osobiście, chyba że będzie to niemożliwe lub znacznie utrudnione. W takim przypadku pracodawca wysłucha pracownika przez telefon lub za pomocą innych środków porozumiewania się.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane