statystyki

Kiedy członek korpusu służby cywilnej ma prawo odmówić wykonania polecenia służbowego?

autor: AR27.12.2017, 07:28; Aktualizacja: 27.12.2017, 09:56
Wykonywanie poleceń przełożonego to podstawowy obowiązek każdego pracownika, w tym urzędnika.

Wykonywanie poleceń przełożonego to podstawowy obowiązek każdego pracownika, w tym urzędnika.źródło: ShutterStock

Wykonywanie poleceń przełożonego to podstawowy obowiązek każdego pracownika, w tym urzędnika. Zgodnie z art. 100 kodeksu pracy podwładny jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do zaleceń przełożonych, o ile nie są one sprzeczne z przepisami lub umową o pracę.

Polecenia na podstawie art. 100 par. 1 k.p., które dotyczą pracy, a wykraczają poza umówiony zakres obowiązków, mogą tylko wyjątkowo dotyczyć innych zadań. Natomiast subordynacja, która ma wykraczać poza ten zakres, może być wymagana od pracownika i urzędnika w sytuacji uzasadnionej określoną koniecznością wykonywania innych zadań, a więc z reguły w sytuacji wyjątkowej. Podwładny może też sam oceniać, czy ma zdolność i możliwość wykonania polecenia wykraczającego poza jego obowiązki, niezależnie od tego, że nie może ono prowadzić do trwałej (długotrwałej) zmiany rodzaju umówionej pracy. Postawienie pracownikowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wydanego przez pracodawcę wymaga ustalenia, jaka była jego treść, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicznościach zostało wydane. Natomiast wyłącznie krytyczny stosunek pracownika do wydanych mu poleceń służbowych nie może usprawiedliwiać odmowy ich wykonania.


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane