statystyki

KE wprowadza zmiany. Będzie lepsza ochrona dla prekariuszy

autor: Łukasz Guza27.12.2017, 07:38; Aktualizacja: 27.12.2017, 09:40
Pracownicy domowi, zatrudnieni na bardzo krótkich kontraktach, wykonujący obowiązki jedynie na wezwanie szefa – to przykładowe grupy osób, które mogą zyskać nowe przywileje pracownicze.

Pracownicy domowi, zatrudnieni na bardzo krótkich kontraktach, wykonujący obowiązki jedynie na wezwanie szefa – to przykładowe grupy osób, które mogą zyskać nowe przywileje pracownicze.źródło: ShutterStock

Bruksela chce zwiększyć uprawnienia osób zatrudnionych na niestandardowych umowach. Mają szybciej otrzymać informację o warunkach pracy. Okresy próbne będą limitowane.

Pracownicy domowi, zatrudnieni na bardzo krótkich kontraktach, wykonujący obowiązki jedynie na wezwanie szefa – to przykładowe grupy osób, które mogą zyskać nowe przywileje pracownicze. Komisja Europejska w ramach działań związanych z europejskim filarem praw socjalnych przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w całej UE.

Zakłada on m.in. obowiązek przedstawiania podwładnemu informacji o istotnych elementach zatrudnienia najpóźniej do końca pierwszego dnia, w którym praca jest świadczona (a nie jak obecnie w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia obowiązków). Dane takie mają objąć m.in. informację o miejscu i rodzaju pracy, przewidywanym czasie zatrudnienia, częstotliwości i sposobie wypłaty wynagrodzenia.

Projekt przewiduje też, że w przypadku zatrudnionych w niestabilnych wymiarach czasu (tzw. umowa zero godzin, czyli praca jedynie na żądanie szefa) firma będzie musiała określać okresy dni i godzin, w których wymagane będzie wykonywanie obowiązków. Taka zmiana ma zapewnić większą przewidywalność pracy. Z tego powodu KE chce też wprowadzić maksymalny czas zatrudnienia na okres próbny (ma on wynosić sześć miesięcy). Zatrudnieni na niestandardowych umowach będą mogli też ubiegać się o zmianę warunków ich pracy (na bardziej stabilne) po upływie pół roku od momentu rozpoczęcia wykonywania obowiązków. Pracodawca będzie musiał odpowiedzieć na taką prośbę na piśmie.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane