Czy na wniosek pracownika firma ma prawo udzielić urlopu wypoczynkowego wyłącznie na część dnia pracy?
Czy na wniosek pracownika firma ma prawo udzielić urlopu wypoczynkowego wyłącznie na część dnia pracy?
Nicola Zięba aplikant radcowski, Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.:
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy zatrudnionego. Tak wynika z art. 1542 par. 1 k.p. Zatem wypoczynku udziela się w dniach, ale rozlicza się go w godzinach. Dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom pracy, chyba że zatrudnionego obowiązuje obniżona norma. Taka sytuacja może nastąpić np. w równoważnym systemie czasu pracy lub w przypadku pracownika niepełnosprawnego (którego obowiązuje norma 7-godzinna).
Należy podkreślić, że co do zasady przedsiębiorstwo nie jest uprawnione do udzielania urlopu jedynie na część dnia pracy wynikającego z harmonogramu – przykładowo na cztery godziny z zaplanowanych ośmiu.
Wynika to z faktu, że wypoczynek obejmuje cały dobowy wymiar czasu pracy zatrudnionego, który został uprzednio określony w indywidualnym rozkładzie na daną dobę (grafiku albo harmonogramu). Nie ma także znaczenia to, czy udzielenie urlopu na część dnia pracy nastąpiłoby z inicjatywy pracodawcy, czy też na wniosek podwładnego.
Od tej generalnej reguły obowiązuje jednak wyjątek, przewidziany w art. 1542 par. 4 k.p. Jeżeli pracownikowi została do wykorzystania jedynie taka „pula” urlopu wypoczynkowego (liczona w wymiarze godzinowym), która nie pozwala na udzielenie wolnego na cały dzień (zgodnie z indywidualnym rozkładem), wówczas firma może udzielić wypoczynku na część dnia pracy zatrudnionego. Przykładowo jeśli pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu, co jest odpowiednikiem 208 godzin, a wykorzystał w danym roku kalendarzowym tylko 204 godziny, to w takim przypadku pracodawca jest uprawniony do udzielenia mu wypoczynku na cztery godziny w konkretnym dniu (w którym praca zgodnie z rozkładem miałaby być wykonywana np. przez osiem lub dwanaście godzin).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama