statystyki

Powierzenie obowiązków w prywatnych firmach. Powszechne, ale i kłopotliwe

autor: Leszek Jaworski14.12.2017, 09:19; Aktualizacja: 14.12.2017, 09:55
Nie zawsze powierzenie obowiązków w trybie art. 42 par. 4 k.p. rozwiązuje problemy pracodawcy związane z absencją dyrektora (kierownika).

Nie zawsze powierzenie obowiązków w trybie art. 42 par. 4 k.p. rozwiązuje problemy pracodawcy związane z absencją dyrektora (kierownika).źródło: ShutterStock

STOSUNKI PRACY: Dłuższa nieobecność pracownika pełniącego stanowisko kierownicze w firmie to poważny problem dla pracodawcy. Absencja ta często jest spowodowana chorobą lub korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem. Co ciekawe, z reguły wakat ten nie jest zapełniany w drodze zatrudnienia nowego pracownika (np. na zastępstwo), ale jednemu z dotychczasowych powierza się funkcję pełniącego obowiązki nieobecnego kierownika.

O instytucji p.o. częściej mówi się w kontekście administracji publicznej (pisaliśmy o tym szeroko w dodatku specjalnym do tygodnika Samorząd i Administracja: „Są inne możliwości obsadzania wakatów niż nadużywanie p.o.” – DGP z 4 października 2017 r. nr 192/2017). Jednak – jak się okazuje – w firmach prywatnych również jest ona bardzo popularna, mimo że na gruncie prawa pracy wiążą się z nią liczne problemy i wątpliwości. Obowiązujące przepisy nie regulują wprost sytuacji, w której dotychczasowy pracownik miałby tymczasowo zająć stanowisko innego, a później powrócić na poprzednie. Na ciekawy przypadek zwrócił nam ostatnio uwagę czytelnik. Otóż dyrektorka jednego z kilku przedsiębiorstw (należących do jednej spółki) przez 12 miesięcy była nieobecna w związku z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich. W tym czasie prezes spółki na jej stanowisko czasowo wyznaczył innego pracownika w trybie powierzenia obowiązków. W 2018 r. dotychczasowa dyrektor wraca do firmy. Prezes jednak jest zadowolony z pracy osoby tymczasowo pełniącej obowiązki. Chciałby, aby te osoby wymieniły się miejscami. Czy i jak może to zrobić? Czy musi dopuścić do pracy dotychczasową dyrektor? To tylko niektóre pytania, które wiążą się z pełnieniem obowiązków.

NA CZYM POLEGA

– Powierzenie obowiązków oznacza w praktyce czasowe wykonywanie przez pracownika pracy na innym stanowisku – wyjaśnia Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, radca prawny z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Jak zauważa adwokat Piotr Wojciechowski, rozwiązanie to nie jest znane powszechnie obowiązującemu prawu pracy. I dodaje, że w praktyce taka konstrukcja stosowana jest w przypadku stanowisk kierowniczych w okresie wakatu na tym etacie podczas nieobecności pracownika (np. spowodowanej korzystaniem z urlopu macierzyńskiego) lub w przypadku tzw. opróżnienia stanowiska i w okresie poszukiwania właściwego w ocenie pracodawcy kandydata. Zdaniem prawnika najbliższa tej instytucji jest umowa o pracę zawierana na okres zastępstwa osoby nieobecnej.

Z kolei Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy zauważa, że z instytucją pełnienia obowiązków zwykle łączy się modyfikacja dotychczasowych obowiązków pracownika. Powierzenie obowiązków w takiej sytuacji polega na tym, że pracodawca na zasadzie awansu lub przydzielenia dodatkowej funkcji nakłada jednostronnie na pracownika inne zadania na czas określony (zwykle do daty powrotu nieobecnego pracownika) lub bezterminowo, czyli do odwołania.

Zdaniem dr Magdaleny Zwolińskiej, adwokata z kancelarii DLA Piper Wiater, pracodawcy często posługują się konstrukcją powierzenia obowiązków. Prawniczka przestrzega jednak, że powinni oni pamiętać, aby dochować wszelkich formalności niezbędnych do tego, aby to powierzenie było skuteczne.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane