statystyki

Niższe wynagrodzenie zatrudnionego na zastępstwo

autor: Renata Majek04.11.2015, 10:07; Aktualizacja: 04.11.2015, 10:25
praca, komputer

Do umowy na zastępstwo stosuje się część zasad regulujących umowy o pracę na czas określony.źródło: ShutterStock

Czy pracownik zatrudniony na zastępstwo powinien mieć powierzone te same obowiązki? Czy mogą się one różnić od tych, które miała zastępowana osoba, a jeśli tak, to jak bardzo – zastanawia się pani Monika. – Wykonując zadanie za ciężarną koleżankę, otrzymałam podobne obowiązki, lecz niższe wynagrodzenie. Czy jest to zgodne z prawem – pyta czytelniczka.

Umowa na zastępstwo jest odmianą kontraktu terminowego, ale dodatkowo umową celowościową. Zawierana jest bowiem na zastępstwo za nieobecnego pracownika – na czas jego usprawiedliwionej nieobecności w firmie. Dlatego rodzaj pracy zastępcy powinien odpowiadać rodzajowi pracy zastępowanego.

Do umowy na zastępstwo stosuje się część zasad i przywilejów regulujących umowy o pracę na czas określony. Może być poprzedzona umową na okres próbny nieprzekraczający trzech miesięcy, co znaczy, że po tym tym czasie nie musi zostać przedłużona. Daje prawo do urlopu wypoczynkowego oraz urlopu na żądanie na ogólnych zasadach przewidzianych w kodeksie pracy. Może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym, za porozumieniem stron albo wygasnąć. Natomiast jej odrębność polega na tym, że można ją wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącym trzy dni robocze.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane