PIP vs resort. Spór o badania lekarskie i szkolenia bhp

autor: Karolina Topolska, Karolina Romanowska, Marcin Sękowski27.07.2017, 10:01; Aktualizacja: 27.07.2017, 10:27
lekarz, badanie, medycyna

Szkolenie wstępne obejmuje instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy.źródło: ShutterStock

Nie jest jasne, jak sprostać wymogom dotyczącym delegowanych, gdy chodzi o badania lekarskie i szkolenia. Nawet gdy były wykonane za granicą, PIP niekiedy wymaga ich powtórzenia w Polsce. Zdaniem resortu rodziny nie ma do tego prawa.

18 czerwca minął rok od wejścia w życie ustawy z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. poz. 868, dalej: ustawa o delegowaniu). Pomimo upływu czasu nowe regulacje wciąż stwarzają problemy dla pracodawców zagranicznych delegujących pracowników do Polski. A bywa, że oznacza to problem również dla polskiej firmy przyjmującej pracowników. Tak jest w przypadku podmiotów należących do grup kapitałowych działających w kilku krajach. W sytuacji oddelegowania do Polski pracowników z zagranicy w praktyce obowiązki z tym związane niejednokrotnie spadają bowiem na barki polskich menedżerów HR.

Jak się okazuje, jednym z bardziej problematycznych obszarów są obowiązki z zakresu bhp, zwłaszcza dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Potwierdza to opublikowane niedawno sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2016 r. Wynika z niego, że w okresie od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. instytucja ta przeprowadziła 67 kontroli pracodawców delegujących pracowników do Polski (z czego 38 dotyczyło pracodawców z obszaru UE/EOG i Szwajcarii). Objęły one łącznie 1300 pracowników delegowanych do Polski. Efekt – najczęściej stwierdzane przez inspektorów nieprawidłowości z zakresu bhp dotyczyły właśnie badań lekarskich i szkoleń bhp pracowników delegowanych.

Jakie obowiązki

Zgodnie z ustawą o delegowaniu pracodawca delegujący pracownika na terytorium Polski ma obowiązek zapewnić mu, we wskazanym w ustawie zakresie, warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów kodeksu pracy (dalej: k.p.) oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników. Pośród warunków tych znajdują się także warunki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponieważ ustawa o delegowaniu reguluje te kwestie w sposób bardzo ogólny, w praktyce pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, które konkretne obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy delegującym i w jaki sposób im sprostać.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane