statystyki

Delegowanie popularne. KE może odwrócić ten trend

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.03.2017, 19:00
praca

KE proponuje m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba pracowników wysyłanych do pracy za granicę. Tak wynika z najnowszego raportu na temat delegowania przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

Zgodnie z nim w 2015 r. zostało wystawionych 2,05 mln poświadczonych formularzy A1 (na podstawie których delegowani są pracownicy do innych krajów UE). Rok wcześniej było to o 7 proc. mniej. Trzema głównymi państwami wysyłającymi są nadal: Polska (463,2 tys. poświadczonych formularzy A1), Niemcy (240,9 tys.) i Francja (139,0 tys.). Polski ZUS wydał 23 proc. wszystkich formularzy A1 w UE. Jednak większość A1 wystawiają państwa starej Unii. Odsetek poświadczeń dla krajów piętnastki to 56 proc. Natomiast w przypadku nowych państw UE jest to 44 proc. – Przeczy to stereotypowej opinii, że pracownicy delegowani są głównie ze wschodu na zachód Europy. Najczęściej z delegowania korzystają kraje starej UE, np. pracownik jedzie z Francji do Niemiec – wyjaśnia Marcin Kiełbasa, prawnik z Inicjatywy Mobilności Pracy.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane