Outsourcing pracowniczy pod większą kontrolą

autor: Paulina Szewioła13.06.2017, 06:43; Aktualizacja: 13.06.2017, 08:32
pracownik praca

Nie wszystkie zapisy nowelizacji zaczną jednak obowiązywać od razu.źródło: ShutterStock

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 1027).

Jedna z najistotniejszych zmian odnosi się do outsourcingu pracowniczego. Do tej pory, w sytuacji kiedy organ ustalił, że płatnikiem od początku powinien być dotychczasowy pracodawca, korygowano konto firmy zewnętrznej, która opłaciła jakąś część składek, i nakazywał pokryć należności wraz z naliczanymi od początku odsetkami drugiemu przedsiębiorcy. Nadpłaty mogły zatem zostać zaliczone na poczet przyszłych należności nieuprawnionego płatnika lub mu zwrócone. Konsekwencje ponosił zatem wyłącznie dotychczasowy pracodawca, a państwo nie interesowało się firmą zewnętrzną. Po wejściu w życie nowych przepisów ma być inaczej. W przypadku uprawomocnienia się decyzji, w wyniku której zostanie potwierdzone, że płatnikiem składek jest inny podmiot niż ten, który je opłacił, ZUS z urzędu dokona przeksięgowania środków z konta firmy niebędącej płatnikiem na rachunek podmiotu wskazanego w decyzji. W ocenie ekspertów takie rozwiązanie powinno wyjaśnić sytuację działających w dobrej wierze przedsiębiorców i ukrócić działalność nieuczciwych firm.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wotciarz(2017-07-06 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze jest sprawdzic, czy akurat my - jako firma, ktora wynajmuje outsourcing - przypadkiem za ta usluge nie przeplaca. W latwy sposob mozna to sprawdzic na Kalkulatordlafirm.pl - podajemy pare danych (nic wielkiego) i wychodzi nam sredni koszt za dana usluge. Mozna w ten sposob negocjowac ceny umow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane