statystyki

Bogaci stali się jeszcze bogatsi. Dogoniliśmy Niemcy pod względem nierówności w zarobkach

autor: Bartek Godusławski10.06.2017, 19:30; Aktualizacja: 10.06.2017, 19:35
Mechanizmy rynkowe automatycznie nie doprowadzą do spadku nierówności

Mechanizmy rynkowe automatycznie nie doprowadzą do spadku nierównościźródło: ShutterStock

Lata cudu gospodarczego były też okresem największego wzrostu nierówności. Między 2003 r. a 2008 r. najzamożniejsze 5 proc. Polaków zarobiło połowę całkowitego wzrostu dochodu narodowego.

Dlaczego tak wielu ekonomistów zajmuje się nierównościami dochodowymi?

Paweł Bukowski: Główną przyczyną jest ich wzrost. Po II wojnie światowej obserwowaliśmy wyrównywanie dochodów, co rozpowszechniło opinię, że nie są one już problemem społecznym. Było to zresztą zgodne z ówczesnymi modelami ekonomicznymi, które przewidywały, że kraje rozwinięte znajdują się na ścieżce rozwoju z zanikającymi nierównościami majątkowymi. W rezultacie ekonomia głównego nurtu marginalizowała ten problem. Nowa fala badań pojawiła się dopiero wtedy, kiedy okazało się, że w USA od lat 80. XX w. można zaobserwować rosnące nierówności dochodowe.

Filip Novokmet: Powstanie „Kapitału w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego jest również rezultatem tej zmiany. Ale popularność tej pracy wynika w dużej mierze z tego, że udało się wyjść z nią poza świat akademicki. Sam dyskurs o nierównościach w ekonomii jest znacznie szerszy – w przeciągu ostatniej dekady kilku laureatów Nagrody Nobla napisało książki traktujące o tej tematyce.

Podobnież nierówności na świecie spadają, a mimo to co chwila bombardowani jesteśmy informacjami, że 1 proc. najbogatszych posiada tyle, ile 99 proc. reszty ludzkości.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • hela(2017-06-10 21:35) Zgłoś naruszenie 141

    a biedni jeszcze biedniejsi, bogaci bogatsi bo nauczyli się bardziej garnąć do siebie kosztem tych biednych, bo jeżeli jedni w budżetówce zarabiają najniższą krajową ttj. 2 tys. a inni - "......Makijażysta, krawiec i siłownia. Sadurską w PZU czeka więcej niż 90 tys. pensji.." no to wybaczcie, czyim kosztem ona dostanie te 90 tys. Czyżby miała inny żołądek jak ten szary pracownik na najniższym szczeblu w terenie.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-06-10 23:41) Zgłoś naruszenie 91

    Pod względem rozpiętości dochodów, być może, choć twierdziłbym, że jest większa, bo za naszą najniższą płacę tam nikt nie chciałby pracować. Ważniejsza jest struktura zarobków, średnia niemiecka płaca, nie ma co oszukiwać jest przedmiotem westchnień niejednego Polaka.

    Odpowiedz
  • As(2017-06-11 00:32) Zgłoś naruszenie 81

    Tak naprawdę 3/4 Polaków marzy o takich zarobkach , jakie maja ludzie w Niemczech. A jeśli chodzi o nierówność ,to wg badań UE, liderem jest Polska.

    Odpowiedz
  • Ein Niekicki(2017-06-11 09:04) Zgłoś naruszenie 70

    Matki wycinają mężów masowo rozwodząc się i okradając mężczyzn z dorobku ich pracy, majątków i mienia, a także w wyniku przestępczych nagminnie wyroków sądowych i odbieranych praw do wspólnego mieszkania, lub domu który w większości spłacali i wykańczali mężczyźni, doprowadzając ich do bezdomności i wyrzucając na ulicę, gdzie umierają. Kobiety dostają oprócz majątku cudzego na wyłączność, prawo do dziecka i alimenty, jak i z funduszu alimentacyjnego, co jest masową praktyką przy udziale przestępczym notariuszek, asesorek, sędzin i sądów biorących najwyraźniej udział w zmowie przestępczej; wykorzystując, okradając i doprowadzając do śmierci mężczyzn z wycieńczenia i chorób z premedytacją i to masowo w ten sposób. Wszystkie wyroki w sprawach rozwodowych są na korzyść kobiet w kwestii majątkowej i mienia, dostępu do niego i mieszkania, do dziecka, do alimentów - bywa że dodatkowo z funduszu alimentacyjnego, do życia bez pracy na koszt mężczyzn, czy kobiety mają większe prawo do życia i wszystkich jego wartości robiąc mniej i działając przestępczo? To bezprawie i planowy mord z premedytacją pracujących mężczyzn, zarzynanie, wykorzystywanie aż do śmierci i żadnych ludzkich warunków, brak równych i uczciwych praw w urzędach i w sądach, brak rzetelnych umów o pracę i normalnych warunków do życia, zwykłych praw obywatelskich, ubezpieczeń zdrowotnych i emerytur, to zorganizowany mord mężczyzn pracujących, co się do cholery z wami dzieje!? Notariuszki/e z kolei podpisują oświadczenia majątkowe, które też są bez potwierdzenia tożsamości obojga stawających inaczej niż na podstawie dowodów osobistych, które wykorzystują żony ze znajomymi lub swoimi braćmi i nikt nawet nie sprawdza nawet rzeczywistego stanu majątku, jego wyceny, który najczęściej jest zaniżany w celach złodziejskich i meżczyźni są okradani także w taki sposób masowo!

    Odpowiedz
  • Kpiarz(2017-06-10 23:49) Zgłoś naruszenie 51

    Kurna, jak solidarność krzyknęła demokracka i kapitalizm to wszyscy byli za. Dlaczego? Bo każdy myślał że zbierze majątek, kupi akcje lub udziały i inni będą na niego pracować. I wszyscy radośnie przystąpili do likwidacji socjalizmu który jednak bronił pracowników choć był skorumpowany i wypaczony. Mój przyjaciel powiedział wtedy " zobacz , to pierwszy przypadek w historii że końska d......... upomniała się o bat ". I po latach myślę że miał rację. Co chcieliście to macie.!!!!!!

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-06-11 10:32) Zgłoś naruszenie 22

    A dlaczego ma być po równo ? Po równo i jeszcze za darmo niszczy wszelki postęp.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JACEK(2017-06-11 12:12) Zgłoś naruszenie 17

    Jak Tuski dorwali sie do władzy to zaczęli likwidowac klasę średnią robiąc z nas zaścianek europy tfu

    Odpowiedz