statystyki

Zamiast ryczałtów za noclegi – rekompensata

autor: Michał Culepa11.05.2017, 07:15; Aktualizacja: 11.05.2017, 07:21
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Jeżeli pracodawca określi w przepisach wewnętrznych kwoty rekompensujące zwiększone koszta ponoszone przez kierowcę zatrudnionego w transporcie międzynarodowym w czasie wykonywania pracy za granicą, to nie ma on obowiązku wypłacania dodatkowo ryczałtów za noclegi – stwierdził Sąd Najwyższy.

Firmę spedycyjną X pozwał jeden z jej kierowców, który domagał się wypłaty ryczałtu za noclegi, których nie otrzymywał w czasie zatrudnienia. Kwota roszczeń wynosiła blisko 34 tys. zł.

Firma X broniła się wskazując, że wprawdzie nie opłacała kierowcom ryczałtów za noclegi, ale dysponowali oni odpowiednio wyposażonymi ciężarówkami z miejscami do spania i wszelkimi potrzebnymi urządzeniami noclegowymi. Poza tym regulamin wynagradzania wyraźnie wskazywał, że ryczałt nie przysługuje, gdy kierowca nocował w odpowiednio wyposażonej kabinie. Przewidywał za to dodatkowe świadczenia stanowiące część diety z tytułu podróży służbowej za granicą, określane jako świadczenia rekompensujące zwiększone koszta socjalne. Wynosiły one (niezależnie od kraju, do którego kierowca wyjeżdżał) – 25 euro za każdą dobę podróży, później podwyższoną do 27 euro za dobę.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane