Ustalenie stosunku pracy to pyrrusowe zwycięstwo. Za śmieciówki powinien odpowiadać pracodawca

autor: Karolina Topolska07.04.2017, 07:23; Aktualizacja: 07.04.2017, 07:27
O potrzebie zmiany przepisów mówią dzisiaj głośno rzecznik praw obywatelskich i eksperci

O potrzebie zmiany przepisów mówią dzisiaj głośno rzecznik praw obywatelskich i eksperciźródło: ShutterStock

Umowy cywilnoprawne, zwłaszcza te o dzieło, często są wybierane jako swego rodzaju alternatywa dla umowy o pracę. Z reguły niesłusznie, bo najczęściej zatrudnienie ma cechy stosunku pracy, a poddanie go regulacjom prawa cywilnego jest tylko zasłoną dymną. Przy czym są przypadki, że zawarcie umowy o dzieło to wybór nie tylko pracodawcy, lecz także osoby, która ma świadczyć pracę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Anna KLZ(2017-04-10 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  Sz. P. Dziennikarz / rko, proszę zapoznać sie z ulotką Państwowej Inspekcji Pracy z 2008r. "Elastyczne formy zatrudnienia" gdzie zalecane jest nawiązywanie USTNYCH UMÓW ZLECEŃ z możliwością przekazania osobom trzecim oraz informacją - zlecenie nie musi byc odpłatne - . jak wiadomo Kodes cywilny obowiązywał już w 2008r. Na efekty dlugo czekaliśmy i zebrano plony, czy naprawdę tak trudno uważniej przyjrzeć się działaniom "córce" Związków Zawodowych?

  Odpowiedz
 • Psiak(2017-04-07 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  A pan Balcerowicz twierdzi w radio tok fm, że umowy smieciowe to mowa nienawisci, powinno sie mowic i umowach elastycznych! Co Wy na to?

  Odpowiedz
 • Polka(2017-04-07 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  WSZYTKO ROZBIJA SIĘ O UCZCIWOŚĆ gdyby wszyscy uczciwie płacili wszystkie należności to byłyby one niższe i nikt by nie narzekał, ale że ludzie to tylko ludzie (katolicy?) to nigdy lepiej nie będzie, więc ja się nie zgadzam na składki od dzieła bo jestem emerytką i dla mnie składki nic nie zmieniają prócz tego co mi idzie do ręki.

  Odpowiedz
 • Kot(2017-04-07 15:46) Zgłoś naruszenie 01

  To przecież oczywiste, że to ja od wejścia już mówię pracodawcy jaką zawrzemy umowę a składki na zus i us opłacam sam z własnego konta na które wpływa mi całe wynagrodzenie brutto bez żadnych potrąceń W moim województwie, pomorskim, nadal brakuje pracy - co widać po wybujałych wymaganiach w ogłoszeniach Nie każdy mieszka w wielkim mieście i nie każdy jest programistą

  Odpowiedz
 • mgr(2017-04-07 13:55) Zgłoś naruszenie 21

  Oferta pracy dla informatyka po studiach wyzszych Specjalista IT Helpdesk z doswiadczeniem najlepiej 6 letnim rodzaj pracy umowa zlecenie w renomowanej firmie w Polsce. Elektryk po zawodowce ma umowe o prace. Pani Premier jak zyc jak zyc.

  Odpowiedz
 • psps(2017-04-07 11:57) Zgłoś naruszenie 40

  Gadanie o tym już jest nudne. Żadne rządy nie zajęły się ta sprawa porządnie. Jak rząd by chciał to szybko by takie przepisy określił. Widać nie ma woli.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane