statystyki

Jak odróżnić umowę o dzieło od umowy-zlecenia

autor: Łukasz Prasołek, Ewa Przedwojska06.04.2017, 09:50
podpis, umowa, dokument

Według kodeksowych definicji podstawową różnicą między umowami o świadczenie usług (zlecenia) a umowami o dzieło jest to, że istotą pierwszych jest staranne działanie, a drugich osiągnięcie umówionego rezultatu.źródło: ShutterStock

Który kontrakt cywilnoprawny wybrać? Wskazówek udziela orzecznictwo sądowe

Umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, są więc ze względów kosztowych kuszące dla przedsiębiorców. Jednak ZUS oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych często negują dzieła, stwierdzając, że zawarta umowa ma charakter tej o świadczenie usług. Na co zatem uważać? Jak nie popełnić błędu, wybierając rodzaj umowy?

1. Charakterystyka obu rodzajów umów

Stosownie do art. 627 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W myśl art. 734 par. 1 k.c. przez umowę-zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Zgodnie zaś z art. 750 k.c. do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Według kodeksowych definicji podstawową różnicą między umowami o świadczenie usług (zlecenia) a umowami o dzieło jest to, że istotą pierwszych jest staranne działanie, a drugich osiągnięcie umówionego rezultatu. Takie rozróżnienie wydaje się jasne, jednak zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie kwalifikacja prawna rezultatu umowy o dzieło budzi wiele kontrowersji. W praktyce okazuje się bowiem, że granice pomiędzy umową-zleceniem a umową o dzieło są często subtelne i płynne, co wywołuje wiele wątpliwości dotyczących kwalifikacji poszczególnych umów cywilnoprawnych. Biorąc pod uwagę to, że z umową o świadczenie usług (zlecenia) związany jest obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, a umowa o dzieło jest z takiego obowiązku zwolniona, przedsiębiorcy mają dużą pokusę, aby możliwie jak najszerszy zakres usług kwalifikować jako dzieło. Stąd też potrzeba wyodrębnienia dodatkowych cech umowy o dzieło, które pozwoliłyby odróżnić ją od umów starannego działania. Choć z powodu dużej różnorodności zawieranych umów o świadczenie usług stworzenie jasnego, zamkniętego katalogu kryteriów, który pozwoliłby na jednoznaczne rozstrzygnięcie tych wątpliwości, nie jest możliwe, to w orzecznictwie pojawiają się próby wyodrębnienia cech, które mogą być pomocne dla odróżnienia umów o dzieło od umów o świadczenie usług, które zostaną przedstawione poniżej.

Ważny jest efekt pracy


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane