statystyki

Ciężarne jeszcze mogą stracić na rządowych pomysłach o pracownikach tymczasowych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.03.2017, 07:32; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:52
Kobieta w ciąży w pracy

MRPiPS na razie analizuje propozycje związkowców i pracodawców.źródło: ShutterStock

Pracodawcy oraz związkowcy nie zgadzają się na propozycję wprowadzenia zmiany do projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Poprawka przedstawiona na wczorajszym spotkaniu przez resort polega na wprowadzeniu miesięcznego próbnego okresu zatrudnienia dla kobiet, które podejmą pracę tymczasową i zajdą w ciążę. Tylko osoby, które spełnią ten wymóg, będą mogły skorzystać z przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu – wówczas będą miały zapewnioną pensję do momentu urodzenia dziecka, a także będą miały prawo do zasiłków: chorobowego, a po porodzie – macierzyńskiego. Zgodnie z projektem przedłużanie umów ciężarnych pracownic tymczasowych zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2017 r. Obecnie nie mają one takiego prawa.

Zdaniem resortu rodziny taka zmiana pozwoli ograniczyć przypadki wyłudzania zasiłków – nie wystarczy bowiem podjąć pracę na kilka dni, aby umowa automatycznie przedłużała się do momentu urodzenia dziecka.

– Rozumiemy, co chce osiągnąć resort, ale nie zgadzamy się na taką poprawkę – mówi dr Anna Reda-Ciszewska z NSZZ Solidarność. Podobnego zdania są pracodawcy. – W naszej ocenie okres próbny powinien trwać przynajmniej sześć miesięcy. Dopiero po tym czasie kobieta, która zajdzie w ciążę, nabywałaby prawo do przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu – wskazuje Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane