statystyki

Ciężarne jeszcze mogą stracić na rządowych pomysłach o pracownikach tymczasowych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.03.2017, 07:32; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:52
Kobieta w ciąży w pracy

MRPiPS na razie analizuje propozycje związkowców i pracodawców.źródło: ShutterStock

Pracodawcy oraz związkowcy nie zgadzają się na propozycję wprowadzenia zmiany do projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Poprawka przedstawiona na wczorajszym spotkaniu przez resort polega na wprowadzeniu miesięcznego próbnego okresu zatrudnienia dla kobiet, które podejmą pracę tymczasową i zajdą w ciążę. Tylko osoby, które spełnią ten wymóg, będą mogły skorzystać z przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu – wówczas będą miały zapewnioną pensję do momentu urodzenia dziecka, a także będą miały prawo do zasiłków: chorobowego, a po porodzie – macierzyńskiego. Zgodnie z projektem przedłużanie umów ciężarnych pracownic tymczasowych zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2017 r. Obecnie nie mają one takiego prawa.

Zdaniem resortu rodziny taka zmiana pozwoli ograniczyć przypadki wyłudzania zasiłków – nie wystarczy bowiem podjąć pracę na kilka dni, aby umowa automatycznie przedłużała się do momentu urodzenia dziecka.

– Rozumiemy, co chce osiągnąć resort, ale nie zgadzamy się na taką poprawkę – mówi dr Anna Reda-Ciszewska z NSZZ Solidarność. Podobnego zdania są pracodawcy. – W naszej ocenie okres próbny powinien trwać przynajmniej sześć miesięcy. Dopiero po tym czasie kobieta, która zajdzie w ciążę, nabywałaby prawo do przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu – wskazuje Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane