statystyki

Rząd chce walczyć z wyłudzaniem zasiłków przez ciężarne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.03.2017, 19:00
ciąża, kobieta w ciąży

3,1–3,6 tys. pracownic tymczasowych może skorzystać na przedłużaniu umów do dnia poroduźródło: ShutterStock

Resort pracy chce zapobiec nadużywaniu przepisów przez kobiety podejmujące pracę tymczasową, które mogłyby się zatrudnić w agencji, np. na kilka dni, tylko po to, aby potem wyłudzić zasiłki.

Dzisiaj Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotka się z organizacjami pracodawców oraz związkami zawodowymi, aby omówić poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zakłada ona, że umowa o pracę, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostanie z mocy prawa przedłużona do dnia porodu. Dzięki temu ciężarna zyska nie tylko gwarancję wynagrodzenia do momentu rozwiązania (agencja nie będzie mogła jej zwolnić), ale w czasie ciąży nabędzie też prawo do zasiłku chorobowego, a po urodzeniu dziecka – macierzyńskiego.

Agencje pracy tymczasowej są przeciwne takim zmianom – będą bowiem ponosić koszty wynagrodzenia, nawet gdy nie będą miały oferty zatrudnienia dla pracownicy w ciąży, której skończy się w międzyczasie umowa. Jest też ryzyko, że kobiety będą nadużywać uprawnień, ponieważ w agencjach łatwiej się zatrudnić ze względu m.in. na niższe wymogi oraz często szybsze procedury rekrutacji.

– Około jedna trzecia ofert dotyczy prac prostych, niewymagających szczególnych kwalifikacji – wskazuje Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane