statystyki

Umowę członka zarządu wypowiada rada lub pełnomocnik

02.03.2017, 20:00
Znajomość tych zasad ma zdecydowanie większe znaczenie w sytuacji wypowiadania umów, niż ich zawierania.

Znajomość tych zasad ma zdecydowanie większe znaczenie w sytuacji wypowiadania umów, niż ich zawierania.źródło: ShutterStock

Kto powinien wypowiedzieć umowę o pracę prezesowi zarządu spółki kapitałowej? Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowej reprezentacji spółki?

W przypadku członków zarządu zatrudnionych na umowach o pracę istnieją odrębne zasady reprezentacji. Z perspektywy spółek kapitałowych określają je art. 210 par. 1 k.s.h. (dla spółek z o.o.) oraz art. 379 par. 1 k.s.h. (dla spółek akcyjnych). Zgodnie z nimi w umowach z członkami zarządów spółka jest reprezentowana przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie w spółce akcyjnej). Te zasady reprezentacji odnoszą się także do zawierania, modyfikowania i rozwiązywania umów o pracę. Rozgraniczenie zasad reprezentacji w relacjach pracowniczych z członkiem zarządu ma zatem istotne znaczenie.

Co ważne, określone w k.s.h. zasady dotyczą jedynie osoby wykonującej funkcję w organie, co oznacza, że nie odnoszą się one do przyszłych lub byłych członków zarządu. Istotny jest zatem okres wykonywania funkcji. Przed powołaniem lub po odwołaniu z organu, reprezentowanie spółki odbywa się na zwykłych zasadach – tj. spółkę reprezentuje zarząd, względnie osoba upoważniona do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę (art. 31 k.p.).


Pozostało jeszcze 2% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane