statystyki

Będzie trudniej zatrudnić Ukraińca

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.02.2017, 17:00
Polska-Ukraina

Procedura oświadczeniowa jest prostsza, ale dotyczy obywateli tylko niektórych państw.źródło: ShutterStock

Firmy już szukają sposobów na obchodzenie nowych zasad zatrudniania cudzoziemców. Zmiany uderzą w rolników i branżę turystyczną.

To efekt planowanych zmian w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którą przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma wejść w życie 1 lipca 2017 r.

Resort proponuje dwie możliwości zatrudnienia obywateli państw trzecich do prac krótkoterminowych w Polsce. Pracodawca albo będzie ubiegał się o zezwolenie na pracę sezonową (to nowy typ pozwoleń) albo złoży oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy (zmodyfikowano obecne rozwiązanie). Przy procedurze wydania zezwolenia pracodawca będzie musiał np. przedstawić wiążącą ofertę pracy, a także zapewnić wynagrodzenie nie niższe niż polskiemu pracownikowi. Będzie ono wydawane maksymalnie na osiem miesięcy.

Procedura oświadczeniowa jest prostsza, ale dotyczy obywateli tylko niektórych państw. Wystarczy, że pracodawca złoży w powiatowym urzędzie pracy informację o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, a ten będzie mógł pracować w Polsce przez sześć miesięcy. Tak jak obecnie, z możliwości tej będą mogli skorzystać obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy. Nowością jest to, że resort będzie mógł wprowadzić taką opcję również dla innych narodowości. Będzie też miał możliwość wskazania zawodów, które objęte będą tą procedurą.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • kierowca(2017-02-21 21:31) Zgłoś naruszenie 81

  Większość,zatrudnionych w Polskich firmach kierowców samochodów ciężarowych,po prostu tu dopiero uczą się jezdzić bo mają prawa jazdy z bazarów,tak dbamy o bezpieczeństwo na naszych drogach.To już jest plaga,nie potrafią spiąć ciągnika siodłowe z naczepą, a co dopiero poruszać się po drogach,ale są tani.

  Odpowiedz
 • Tomek(2017-02-22 06:54) Zgłoś naruszenie 62

  super :),

  Odpowiedz
 • bc(2017-02-22 19:49) Zgłoś naruszenie 41

  to dobre rozwiązanie bo zapewni, że Polak nie będzie "gorszym" do zatrudnienia pracownikiem bo droższym.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • no jak to? a gdzie euro wartosci?(2017-02-27 03:17) Zgłoś naruszenie 11

  no gdzie zatruni sie 10 mln banderowcow po upadku upainy? moze na donbasie? mysle ze tylko w gornictwie lub przy wycince drzew na syberii

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Viktor(2017-02-24 19:48) Zgłoś naruszenie 02

  Bardzo dobre, bo wy tak bardzo chcecie pracować na budowie 10pln/h 6 dni w tygodniu na zleceniu, lub tej że budowy ochraniać za 6pln/h 24/48 też na zleceniu, lub być woźnym i myć myć kible po kimś, być sprzedawca na stacji benzynowej i tam na ********** non stop 12g/12g i czekać aż zatrudnią innego pracoholika na trzecią zmianę. Wszystkie te zawody, które mają zmiany, mają też inny wielkie minusy który większość osób niema pojęcia, te minusy to: nie ma weekendów, świąt, chorobowych i płatnego urlopu. W weekendy i święta pracujesz, a z choroby leczysz się w pracy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane