statystyki

Polska wprowadzi limity w zatrudnianiu Ukraińców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.02.2017, 07:39; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:21
pracownik praca

Resort, aby zablokować obecne nadużycia, postanowił wprowadzić pewne ograniczenia.źródło: ShutterStock

Rząd co roku będzie mógł określić liczbę zgód niezbędnych przy zatrudnianiu cudzoziemców. Narzuci także firmom, jakie umowy mają z nimi podpisywać.

Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którą przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oświadczenia zostają

Zgodnie z zapowiedziami DGP resort nie zlikwiduje procedury oświadczeniowej, która pozwala w łatwy sposób zatrudnić cudzoziemca z państw trzecich. Wystarczy, że pracodawca zarejestruje oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy, aby obcokrajowiec mógł podjąć zatrudnienie w naszym kraju przez maksymalnie sześć miesięcy (w ciągu kolejnych 12). Nie zmieni się też katalog sześciu państw, które mogą korzystać z tej możliwości (Ukraina, Białoruś, Armenia, Rosja, Mołdawia, Gruzja). Nowela przewiduje natomiast, że minister pracy będzie mógł określić listę zawodów, w których oświadczenia będą mogły dotyczyć również obywateli innych państw – jeżeli takie są potrzeby rynku.

– Wydanie rozporządzenia w tej sprawie jest jednak fakultatywne i będzie uzależnione od oceny funkcjonowania przepisów zawartych w projekcie ustawy i wypracowania mechanizmu diagnozy zapotrzebowania w tym zakresie – podkreśla ministerstwo.

Resort, aby zablokować obecne nadużycia, postanowił wprowadzić pewne ograniczenia. Złożenie wniosku o zarejestrowanie oświadczenia nie będzie już bezpłatne. Stawka będzie wynikała z rozporządzenia – maksymalna opłata nie będzie mogła być wyższa niż 10 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na razie resort chce, by wynosiła 30 zł.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane