statystyki

Dzielnicowy jak detektyw: Większe możliwości awansu i zarobki

autor: Bożena Wiktorowska18.01.2017, 07:14; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:29
Obecnie funkcjonariusz pełniący służbę na stanowisku dzielnicowego należy do 4. grupy zaszeregowania zasadniczego.

Obecnie funkcjonariusz pełniący służbę na stanowisku dzielnicowego należy do 4. grupy zaszeregowania zasadniczego.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce podnieść rangę dzielnicowych. Zwiększenie możliwości awansu oraz większe zarobki mają ograniczyć ucieczkę tej grupy funkcjonariuszy do służb kryminalnych.

Rządowy program „Dzielnicowi bliżej nas” ma coraz większe szanse na powodzenie, bowiem przesądzona jest już sprawa zwiększenia ich zarobków. A to za sprawą stworzenia zupełnie nowego stanowiska – starszego dzielnicowego. Taką możliwość zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 1236 ze zm.). Obecnie funkcjonariusz pełniący służbę na stanowisku dzielnicowego należy do 4. grupy zaszeregowania zasadniczego. To powoduje, że często przenoszą się do kryminalnych, gdzie mają możliwość pracy na stanowisku asystenta lub detektywa – czyli 5. grupy uposażenia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (89)

  • guzdrał(2017-01-19 14:58) Zgłoś naruszenie 1505

    Panowie Ministrowie Błaszczak i Zieliński...., chcecie zwiększyć efektywność, skuteczność oraz obecność w terenie i na ulicach policjantów ? Ja zwykły śmieć aspirancina podpowiem Wam proste rozwiązanie. Primo- natychmiastowa likwidacja lub rewolucyjne zmiany w KGP i KWP !!!! PO prostu granatem wysadzić w powietrze ten nowotwór zabijający i paraliżujący policję. Powiem w dużym skrócie, przez 8 godzin pracy może ze 3 godziny pracuję "dla obywatela" resztę czasu czyli z 5 godzin marnuję aby wykonywać statystyczno-proceduralne głupoty narzucone przez idiotów z KGP lub KWP bez wiedzy o pracy liniowego policjanta z komisariatu. Panie Błaszczak Panie Zielinski, pokuście się o sprawdzenie doświadczenia "ekscelencji z KGP lub KWP, tam pracują ludzie którzy komisariat i pracę liniowego policjanta widzieli na filmie W11 emitowanym w TVN. Niestety tacy "fachowcy" kierują policją.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Dzielnicowy ....ale na dzielnicy go nie ma....(2017-01-18 10:30) Zgłoś naruszenie 1075

    Bo tak skonstruowano papierologię ...... by 8-10 godzin wypełniał kwity. A wszystko przez komputery i elekstrykę....Za Komuny Dzielnicowy był na dzielnicy non-stop i znał każdego od 5 letniego smarka po 105 letniego starca.... Teraz ma z 200 kwitów i 1200 systemów do powprowadzania

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fazi(2017-01-19 14:31) Zgłoś naruszenie 9710

    Szkoda tylko, że koszty "podniesienia rangi" dzielnicowego poniosą wszyscy policjanci bo ministerstwo ma plan aby te koszty pokryć z planowanych na 2017 rok podwyżek dla policjantów czyli z planowanej kwoty 253 zł na etat zabrać po 100 zł i przeznaczyć na budowę wizerunku dzielnicowego. Jednym słowem policjanci zamiast obiecanych 253 złotych otrzymają około 150 zł bo reszta pójdzie na dzielnicowych. Fajnie się rządzi rozdając cudzą kasę i załatwiając sprawy za które zapłaci ktoś inny !!!! Szkoda, że nie ograniczą diet poselskich aby sfinansować podniesienie rangi dzielnicowego. W tym kraju kiedyś ludzie wyjdą na ulicę i to jeszcze nie będzie najgorsze rozwiązanie. Dramat zaistnieje wtedy gdy na ulicę wyjdzie mundurówka. Obecnie w policji nie spodziewam się generałów mających "jaja" (zostali polityczny ************ w wojsku może są jeszcze tacy co zachowali chociaż jedno. Jeszcze niech zaczną zabierac przywileje emerytalne a dojdzie do krótkotrwałej wojny domowej pomiędzy "lojalnym i a niezadowolonymi". Krótkotrwałej bo "niezadowolonych" będzie więcej, niestety krwawej bo mundurowi nie będą raczej walczyć pustymi hasłami i transparentami. Tylko czy u generałów znajdzie się chociaż jedno "jajo" ? a wystarczy tylko iskra bo nie znam nikogo w mundurze kto byłby zadowolony a wielu jasno i bez pardonu prezentuje pogląd złości i nienawiści.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • starzec(2017-01-19 15:46) Zgłoś naruszenie 761

    Całe te kierownictwo MSWiA nie ma bladego pojęcia o policyjnej robocie. Coś im się tylko wydaje. Policja tonie w biurokracji, absurdach i głupocie. Służy nie społeczeństwu tylko politykom i statystyce. Przychodzą do pracy młodzi oficerowie, a większa część z nich myśli jak starzy komuniści. Do tego młodzi oficerowie bez żadnego doświadczenia obejmują stanowiska naczelnikowskie, a doświadczeni policjanci zostali odstawieni do kąta. Na koniec- mapa zagrożeń bezpieczeństwa to jest totalny bubel i wszyscy o tym wiedzą , ale w mediach chwalą bo tak trzeba. Cała ta formacja idzie w złym kierunku, ale przy takim ministrze nie może to dziwić.

    Odpowiedz
  • nie rzetelny artykuł (2017-01-19 14:48) Zgłoś naruszenie 6719

    bzdura totalna z ucieczkami dzielnicowych do służb kryminalnych. Pracuję ponad 22 lata i nie widziałem ani jednego dzielnicowego który przeszedłby do kryminalnych. Nie mają powodu z prostej przyczyny - na zakończenie służby mogą po prostu przejść na pomocnika dyżurnego

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • aBBa(2017-01-19 15:33) Zgłoś naruszenie 640

    Obiecane podwyżki dla WSZYSTKICH policjantów poszły się ......... Wszyscy dostaną ochłap a niektórzy coś więcej. Tak nas rząd urządził. Obiecanki były przed wyborami a po jest jak jest. Ale spokojnie przed kolejnymi wyborami będą nowe obietnice.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Minister KŁAMCA!(2017-01-19 15:34) Zgłoś naruszenie 6011

    Co za kłamstwo dzielnicowi uciekają do kryminalnych.Panie Ministrze czy pan wie jakie pan kłapie głupoty aż dzielnicowi się śmieją.

    Odpowiedz
  • bosy(2017-01-19 16:23) Zgłoś naruszenie 573

    Szkoda, że Pan Maciarewicz nie jest ministrem MSW. Byłyby podwyżki jak w wojsku, a nie ochłap i jeszcze okrojony.

    Odpowiedz
  • zyx112(2017-01-19 14:13) Zgłoś naruszenie 4925

    A policjanci z WPI... to oni są na interwencjach pierwsi i oni są od pierwszego kontaktu ze społeczeństwem i najbardziej widoczni dla społeczeństwa, a max. 3grupa zaszeregowania i dodatek 260zł. Do tego muszą dorabiać normy komendy mandatów i wniosków. W pewnym mieście mazowsza w 1998r na 80tyś mieszkańców pracowało 4załogi interwencyjne, teraz dwie. Pomimo pięknej nowej komendy z zapleczem technicznym sprawnych radiowozów patrolowych 2 granatowe astry z 7 będących na stanie. Piękne srebrne Fiaty Ducato popadały po 200tyś przebiegu. A dzielnicowi... hulaj dusza papierów nie ma... tu herbatka u dewotki, tam kawusia u rozwódki, szarloteczka u mocherka i zaliczona służbeńka.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • mieszkaniec(2017-01-19 14:29) Zgłoś naruszenie 465

    Tak 1600 będzie bliżej nas a 6400 będzie nas miało gdzieś bo nie dostaną podwyżki. Po co tak dzielić ludzi dać wszystkim dzielnicowym a nie dawać tym za biurkami . A pewnie kierownik dzielnicowego zarabia dużo więcej niż. Sam dzielnicowy. Parodia!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EMERYT(2017-01-19 18:24) Zgłoś naruszenie 413

    BYŁEM DZIELNICOWYM KILKA LAT ZA MILICJI I ZNAŁEM PRAWE WSZYSTKICH W MOIM REWIRZE .WIEDZIAŁEM PRAWIE WSZYSTKO O LUDZIACH/ JAK DO KSIĘDZA LUDZIE PRZYCHODZILI ZE SWOIMI PROBLEMAMI ,A NA DODATEK JAK MUSIAŁEM MIEĆ NOCKĘ TO ZAWSZE MI PLANOWALI MÓJ REJON.A DZIŚ DZIELNICOWY TONIE W PAPIERACH ,ALBO ZAPYCHAJĄ NIM DZIURĘ.

    Odpowiedz
  • aBBa(2017-01-19 15:26) Zgłoś naruszenie 4022

    Do czego to prowadzi, dzielnicowy będzie zarabiał tyle co "kryminalny", z wieloletnim stażem. Widzę, że komuś zależy na rozwałce służb kryminalnych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Maniek(2017-01-19 14:06) Zgłoś naruszenie 405

    Tak na pewno grupy dla 2 lub 3 dzielnicowych w referacie w perspektywie daje to mozliwosc awansu dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Już widzȩ dzielnicowego który gdy nadaż siȩ okazja nie ucieknie do kryminalnych!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • marexx(2017-01-19 14:46) Zgłoś naruszenie 402

    Niestety tak postawiona podwyżka nic nie ułatwi tylko spowoduje niechęć do pracy na dzielnicy, rodzi się pytanie kto ma otrzymać starszego dzielnicowego i odpowiem przy okazji ten kto jest po stronie przełożonych czyli lizus i niestety nie będzie w ten sposób żadnej motywacji dla pozostałych dzielnicowych i wcale im się nie dziwię bo jak mają się czuć gdy zostali zrobieni w konia przez ministerstwo zresztą nie po raz pierwszy. A ogólnie ten program to też fikcja bo kto za nich będzie załatwiał papiery rozumiem nakazy doprowadzeń wezmą kryminalni a pozostałe nie widzę tego. Nie chcę być czarnowidzem ale ten program będzie na papierze a dla mediów będzie ładny komentarz od tych co wymyślili i od przełożonych. Granda i nic poza tym sztuka dla sztuki tylko żeby było na pokaz Są inne sposoby żeby zmienić służbę na dzielnicy ale trzeba rozmawiać z dzielnicowymi a nie tylko z tymi co za biurkami którzy nie mają pojęcia o tej służbie i wymyślają coś tylko żeby przypodobać się przełożonym. Masakra

    Odpowiedz
  • abecadło(2017-01-19 16:35) Zgłoś naruszenie 397

    A co z policjantami którzy narażają swoje życie czyli OPP, OPI czy OWP ? Czy szanowni Panowie wiedzą że tam większość ludzi pracuje na 2 grupie zaszeregowania z dodatkiem służbowym w kwocie 50-100 zł ????? Może tam też wprowadzicie 4 albo 5 grupy żeby doświadczeni Policjanci nie uciekali z ulicy za biurko bo tam są ZNACZNIE większe zarobki ????

    Odpowiedz
  • Ololo(2017-01-19 18:17) Zgłoś naruszenie 356

    Ja pracuje w kryminalnych w dochodzeniach Katowice komisariat znam osoby które uciekly z dochodzeniówki na dzielnice i sobie chwala. Ja mam 5 grupę i z chęcią zejde na 4 oddam dodatek w połowie i chce na dzielnice.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • lol(2017-01-19 15:57) Zgłoś naruszenie 3416

    A czy ktoś się zastanowił kto teraz pójdzie do wydziału kryminalnego ? Dzielnicowy chwyta 4 grupę do roku czasu. Ma uporządkowany grafik. Nie zajmuję się sprawami kryminalnymi gdzie jest większe ryzyko pracy. Sporadycznie robi nadgodziny. A w kryminalnej praca na każde wezwanie, nielimitowane nadgodziny, brak stałego grafiku służby co za tym idzie brak życia prywatnego, dyżury telefoniczne, perspektywa 5 grupy to czasami nawet i 7 lat, niektórzy kończą swoją służbę na 3. Ryzyko pomówienia przez bandytkę. Za niedługo może się okazać że to kryminalni się będą chcieli przenosić na dzielnicę....

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Xxx(2017-01-19 14:27) Zgłoś naruszenie 2728

    Dzielnicowy jak yeti wiedzą że jest ale nikt ich nie widział? Niech się chycą roboty w teren i przyjmować zgłoszenia a nie pogaduszki z ludźmi i to za jaką kasę!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XXX(2017-01-19 16:23) Zgłoś naruszenie 2313

    Szanowny Panie ministrze. A dlaczego by nie wprowadzić stosowne kompetencję i starz pracy jaki musi być obowiązkowo na danym stanowisku. Dajmy na to szuka Pan oszczędności wystarczy wprowadzić zapis wykształcenia licencjackiego na wymaganego na uzyskanie korpusu aspiranckiego. I już ma Pan potężne oszczędności bo nie każdemu chce się uczyć. Tak samo wymóg starzuy powiedzmy min. 10 lat by móc zajmować stanowisko kierownicze. Zasadnym również byłoby wprowadzenie dodatku służbowego stosownego do czasu służby a nie od widzi mi się przełożonych, gdzie jeden policjant mający 12 lat pracy z dużymi osiągnięciami i wyższym wykształceniem ma 280 złoty dodatku służbowego a drugi mający 8 lat służby bujający się od 8 do 16 mający tą smą grupę zaszeregowania ma 800 zł. Ponadto jeden na odejście otrzymuje 100 zł lub wcale a drugi z krutszym starzem ale... otrzymuje 1000 zł. Zróbcie coś z tym. Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • były(2017-01-19 16:52) Zgłoś naruszenie 221

    no to jak teraz zatrzymacie ucieczkę kryminalnych do prewencji? przecież każdy tym du...e jak ma zarabiać tyle samo a robić za dzielnicowego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz