Mam kilka adresów e-mailowych, związanych z różnymi dziedzinami życia, w jakich prowadzę aktywność: dwa prywatne, dwa służbowe, adres stowarzyszenia turystycznego, którego jestem sekretarzem, i związku sportowego, w którym się udzielam – pisze pan Andrzej. – Wszystkie podpięte są do jednej skrzynki. Codziennie rano, gdy włączam komputer, wpada mi tam kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, e-maili ze spamem. Klikanie na nie, wypisywanie z list mailingowych, wreszcie usuwanie zajmuje mi za dużo czasu. Czy można jakoś hurtem zastrzec adresy e-mailowe, by uniknąć takiego zaśmiecania skrzynki
Tak, choć w ograniczonym zakresie. W naszym kraju działa Lista Robinsonów, która jest ważnym elementem systemu ochrony prywatności konsumentów. Listę prowadzi Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego (SMB). Jeżeli pan Andrzej chce uniknąć marketingowego zalewu spamem, może zarejestrować się w specjalnej bazie. Wpisane na Listę Robinsonów zapewnia ochronę w czterech obszarach działania marketingu bezpośredniego: przesyłek dostarczanych za pomocą poczty tradycyjnej, e-mailowej, telemarketingu (czyli przez telefon) oraz wiadomości SMS.
Aby się zarejestrować na Liście Robinsonów, należy wejść na stronę internetową ListaRobinsonow.pl/register i zastrzec adres pocztowy, e-mailowy i numer telefonu. Można wyłączyć wszystkie cztery obszary działania marketingowego bądź jeden lub dwa-trzy z nich.
Jednak wpisanie na listę nie zagwarantuje wolności od spamu. Unikniemy jedynie wiadomości i komunikatów przesyłanych przez tych przedsiębiorców, którzy dołączyli do Listy Robinsonów.
Obecnie w programie uczestniczy 58 przedsiębiorców z różnych dziedzin m.in.: operatorzy baz danych, przedstawiciele mediów elektronicznych, reklamy, finansów, ubezpieczeń. Wśród nich znajdziemy takich potentatów jak Google Polska, Poczta Polska czy InPost. Niestety, marketing prowadzą także firmy niestowarzyszone w tej sprawie, w dodatku pozostają one w znacznej większości. Z tymi trzeba borykać się, wypisując – tak jak to robi pan Andrzej – z kolejnych baz mailingowych. Jeśli to nie pomoże, można złożyć skargi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), który na spamującego przedsiębiorcę może nałożyć karę.
Warto wiedzieć
Odpowiedniki Listy Robinsonów funkcjonują w większości krajów UE (oprócz Litwy, Węgier, Rumuni, Bułgarii), w Norwegii oraz Islandii
Podstawa prawna
Art. 10 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1030). Art. 172 ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1489).