PODRÓŻE Pani Marzena planuje wyjazd wakacyjny z małym dzieckiem. – Trochę się obawiam, bo nie wiem, jak synek zniesie podróż samolotem. Karmię go mlekiem modyfikowanym, powinnam wziąć na pokład przegotowaną wodę i mleko w proszku do przygotowania. Wiem jednak, że podczas kontroli bezpieczeństwa mogą mnie z tym nie przepuścić. Zastanawiam się też, jak zostanie potraktowany wózek w bagażu głównym, czy jego ciężar wlicza się do limitu na osobę – martwi się młoda mama
Wiele zależy od linii lotniczych, jednak co do zasady pani Marzena nie musi się niepokoić. Na pokład samolotu w bagażu podręcznym rzeczywiście nie można wnosić żywności w płynie o objętości większej niż 100 ml (które dodatkowo muszą zostać zapakowane w litrowej plastikowej torebce), dotyczy to jednak zwykłej żywności i kosmetyków. Żywność dla niemowląt jest traktowana jako specjalnego przeznaczenia, dlatego nie musi być transportowana w plastikowej torebce, a co istotne – nie obowiązują jej limity objętości. Prawdopodobnie trzeba będzie okazać mleko podczas kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego przed wejściem na pokład. Ze względów bezpieczeństwa Straż Graniczna może też poprosić o degustację pokarmu w ich obecności.
Niektóre linie oferują nawet na wszystkich trasach żywność i wodę dla niemowląt, ale większość takich udogodnień nie ma, podobnie jest przy locie czarterowym biura podróży. Najlepiej dowiedzieć się przed wylotem, jakie przepisy obowiązują u konkretnego przewoźnika, a jeśli na wakacje wybieramy się z biurem podróży – organizatora wyjazdu.
Nasza czytelniczka zastanawia się też, w jaki sposób będzie mogła przewieźć dziecięcy wózek. Nie powinno być z tym problemu. Linie lotnicze oferują bezpłatny przewóz na pokładzie, nie trzeba więc nadawać go na bagaż. Przeważnie przy wejściu na pokład członek załogi odbiera wózek, który można odebrać przy opuszczeniu samolotu. Jednak duże znaczenie ma wiek dziecka. Wiele linii zaznacza, że wózki dziecięce co za zasady przewożone są za darmo, o ile korzystają z nich maluchy do 2 lat. Przy starszych waga wózka jest łączona z limitem bezpłatnego bagażu rejestrowanego. Wózki mniejszych dzieci nie mają żadnego wpływu na bagaż opiekunów. Niekiedy na pokład można wnieść także fotelik dla dziecka, ale zazwyczaj wtedy, gdy nie ma kompletu pasażerów.
Reklama
Warto też pamiętać, że zazwyczaj rodzice z małymi dziećmi są wpuszczani w pierwszej kolejności do samolotu, przy odprawie mogą też liczyć na lepsze miejsca, choć nie przy wyjściach awaryjnych. Wielu przewoźników oferuje również podgrzanie pokarmu dla malucha. Przy dłuższych lotach, transatlantyckich, dostarczane są łóżeczka albo kołyski dla dzieci. Przy krótszych przelotach malec jest przypięty specjalnym pasem razem z rodzicem.
O szczegóły dobrze jednak dopytać bezpośrednio przewoźnika, a przy wyjeździe organizowanym przez biuro podróży – skontaktować się z touroperatorem.
Podstawa prawna
Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej nr 246/2013 z 19 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 185/2010 w odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych UE (DZ.U. UE L 77/8. 20.3.2013.).