NIK krytykuje UOKiK: Ochrona kupujących na pokazach jest niewystarczająca

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.06.2016, 07:20; Aktualizacja: 08.06.2016, 09:37
69,9 proc. osób które wzięły udział w badaniu i korzystały z pomocy rzecznika konsumentów, miało powyżej 60 lat

69,9 proc. osób które wzięły udział w badaniu i korzystały z pomocy rzecznika konsumentów, miało powyżej 60 latźródło: ShutterStock

Działalność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zapewnia pełnej ochrony tym, którzy dali się naciągnąć w sprzedaży bezpośredniej.

Taki wniosek płynie z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Badanie na temat przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym w sprzedaży bezpośredniej opierało się na wynikach ankiet wysłanych do przypadkowo wylosowanych konsumentów korzystających z porad rzeczników w tych sprawach. Kontrola objęła zarówno UOKiK, jak i 29 rzeczników działających w urzędach miast lub starostwach powiatowych. Ankiety dotyczyły okresu od 1 stycznia 2012 r. do 31 maja 2015 r.

Do rzeczników konsumentów zgłaszali się przede wszystkim ci, którzy mieli problemy z odstąpieniem od umowy lub napotykali na opór, gdy domagali się zwrotu pieniędzy za odesłany towar. I choć NIK zaznacza w raporcie, że sprawy kierowane do rzeczników były rozpatrywane bez zbędnej zwłoki i rzetelnie, to jednak dopatrzyła się kilku nieprawidłowości. Jedną z nich jest zbyt mała liczba spraw, w jakich – na skutek działania rzeczników – spór znalazł finał w sądzie. Jedynie bowiem 11 rzeczników przygotowało pozwy przeciwko firmom oferującym produkty na pokazach, a tylko pięciu wytoczyło powództwa na rzecz konsumentów. „NIK wskazuje, że regułą powinno być informowanie, zwłaszcza osób starszych, nie tylko o możliwości przygotowania pozwu przeciwko przedsiębiorcy, ale również zaproponowanie wytoczenia powództwa i wystąpienia przed sądem w imieniu konsumenta” – czytamy w raporcie. Rzecznicy odpierali ten zarzut, tłumacząc się m.in. brakiem czasu i środków finansowych.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane