statystyki

Jak rozwiązać umowę z kiepskim fachowcem?

autor: Renata Majek04.02.2016, 17:30
Powodem odstąpienia od umowy będzie brak wywiązania się z przyjętego zobowiązania.

Powodem odstąpienia od umowy będzie brak wywiązania się z przyjętego zobowiązania.źródło: ShutterStock

Umówiłem się z fachowcami na wykonanie szafek w kuchni. Mieli wszystko skończyć jeszcze w ubiegłym roku, a tymczasem zaczął się kolejny, a oni ledwo zaczęli. Wobec tego zamierzam zerwać z nimi współpracę i zatrudnić kogoś innego. W jaki sposób powinienem rozwiązać umowę – pyta pan Norbert.

Jeśli z ważnych powodów chcemy zrezygnować z umowy zawartej w celu wykonania dzieła, możemy ją przerwać. Najwłaściwszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby odstąpienie od niej – taka forma dotyczy świadczeń jednorazowych lub krótkotrwałych. Jeśli nawet strony umowy nie zapisały odpowiedniej klauzuli w umowie (a warto wcześniej sprecyzować formę i warunki rozwiązania), przepisy kodeksu cywilnego umożliwiają odstąpienia od niej w każdym momencie przed ukończeniem dzieła.

Powodem odstąpienia od umowy będzie brak wywiązania się z przyjętego zobowiązania. Jednak odstąpienie od umowy oznacza, że traktuje się ją, jakby nie była w ogóle zawarta. Skutki tego ruchu są bardzo różne. Zależą od tego, którą stroną umowy jesteśmy (zamawiającym czy zobowiązanym) i na jakim etapie umowa została przerwana. Strony bowiem muszą zwrócić wszystko, co w toku jej realizacji od siebie otrzymały, a za świadczenia, których zwrócić się nie da, trzeba zapłacić odpowiednie wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane