statystyki

System rezerwacji biletów lotniczych musi ułatwiać porównanie cen

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk16.01.2015, 19:00
Air Berlin wniosła skargę do trybunału federalnego.

Air Berlin wniosła skargę do trybunału federalnego.źródło: ShutterStock

W elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych zawsze powinna być podawana ostateczna cena. Musi ona wyświetlać się już przy pierwszej informacji dotyczącej przelotu – orzekł wczoraj luksemburski Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Niemiecki federalny związek stowarzyszeń konsumentów zaskarżył do sądu sposób przedstawiania taryf przez spółkę Air Berlin w jej systemie. Organizacje konsumenckie uznały program za nielojalny wobec klienta, ponieważ nie pozwalał on na porównanie różnych cen. Działał bowiem tak, że po wybraniu w komputerze daty, lotnisk odlotu i przylotu wyświetlały się w tabeli możliwe połączenia o określonych godzinach. Nie widać jednak było od początku ostatecznej ceny za osobę. A składa się ona z kwoty taryfowej ustalonej za dany lot, podatków i opłat, dopłaty paliwowej i opłaty transakcyjnej. Air Berlin pokazywał kwotę do zapłaty tylko dla wstępnie wybranego przez system połączenia lub dla tego, w które klient dodatkowo kliknął myszą. Tym samym – zdaniem przedstawicieli federalnego niemieckiego związku organizacji konsumentów – praktyka ta była niezgodna z prawem Unii.

Powództwo o zaniechanie naruszenia zostało uwzględnione przez sądy krajowe dwóch instancji. Air Berlin wniosła skargę do trybunału federalnego. Ten zwrócił się o wykładnię przepisów rozporządzenia WE 1008/2008 w sprawie wspólnych zasad dotyczących przewozów lotniczych na terenie UE do Trybunału Sprawiedliwości. Chodziło przede wszystkim o reguły odnoszące się bezwzględnie do lotnisk w państwach członkowskich, choć akt ten zachęca wspólnotowych przewoźników do wskazywania ostatecznych cen także dla przelotów do państw spoza Unii.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane