statystyki

Jak dochodzić praw od linii lotniczych

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk09.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:26
samolot, lot, samoloty

samolot, lot, samolotyźródło: ShutterStock

Jeżeli przewoźnik nie wpuści pasażera na pokład, samolot zostanie odwołany albo się spóźni, klient nie jest bezradny. Uzyskanie jednej rekompensaty nie przekreśla dochodzenia roszczeń od touroperatora

Zapłaciłem za lot w klasie biznes samolotu udającego się z jednego z polskich miast do stolicy innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że linie lotnicze sprzedały więcej biletów, niż było miejsc na pokładzie. Ktoś zrezygnował, innych przeniesiono z miejsca na miejsce. Spieszyłem się, więc zgodziłem się na posadzenie mnie w klasie ekonomicznej. Zapłaciłem jednak za coś innego. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy?

Przysługuje panu odszkodowanie płatne w ciągu 7 dni. Może pan żądać 30 proc. ceny biletu w wypadku lotu na odległość mniejszą niż 1500 km. Jeśli natomiast udawał się pan dalej, to powinien pan odzyskać połowę uiszczonej kwoty. Każdy w analogicznej sytuacji, kto leciałby jeszcze dalej, ma prawo domagać się 75 proc. ceny biletu. Dotyczy to również rejsów między europejskimi terytoriami państw członkowskich UE a zamorskimi terytoriami Francji, czyli np. na Tahiti.

Odszkodowanie wypłacane jest w gotówce, elektronicznym przelewem bankowym, przekazem lub czekami albo – za pisemną zgodą pasażera – w formie innych usług.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane