Domki letniskowe i prywatne mieszkania to jedne z najpopularniejszych opcji noclegowych, z których korzystamy podczas majowego weekendu. Co zrobić i na co zwrócić uwagę przy wynajmie, by wymarzony urlop nie okazał się klapą?

Domek letniskowy

Rodziny i grupy znajomych często wybierają się na majówkę w okolice, gdzie można wynająć domek letniskowy. Taki wynajem ma dużo plusów: przede wszystkim nie spotyka się na każdym kroku właściciela czy innych wynajmujących, ma się więcej prywatności i nie trzeba na każdym kroku uważać na hałas.

W jaki sposób najlepiej wynająć domek letniskowy?

Reklama

Jeśli mamy znajomych, którzy polecają jakieś miejsce i odpowiada nam jego lokalizacja – warto skorzystać z takich rad. Często jednak wybieramy miejsca, w których nie byliśmy ani my, ani nikt ze znajomych i wówczas z pomocą przychodzi internet.

Co zrobić, by przyjeżdżając na miejsce, nie zastać rozsypującej się rudery bez bieżącej wody?

Reklama

Szukając najlepszej oferty, dobrze jest korzystać z kilku specjalistycznych portali i porównać ceny. Koszty noclegu bowiem mogą bardzo się różnić w zależności od okolicy, w jakiej chcemy wynająć domek i od jego standardu.

Zanim zdecydujemy się na daną lokalizację, warto się upewnić co do kilku rzeczy. Przede wszystkim dobrze jest przyjrzeć się zdjęciom danego miejsca i poczytać opinie innych wynajmujących. Wiadomo, że opinie takie są subiektywne, ale i tak stanowią kopalnię wiedzy na temat danego miejsca.

Zadzwońmy do właściciela; rozmawiając z nim upewnijmy się co do wyposażenia domku, przeczytajmy uważnie regulamin, szczególną uwagę zwracając na kwestie związane z opłatami i kaucją. Nie bójmy się pytać o kwestie związane z finansami - właściciel powinien udzielać nam odpowiedzi. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani i mamy wątpliwości – poszukajmy innej oferty. Warto poświęcić na znalezienie korzystnej oferty trochę czasu i mieć pewność, że po przyjeździe nie spotka nas rozczarowanie.

Na miejscu podpiszmy z właścicielem umowę, która zabezpieczy obie strony. Właściciel będzie miał pewność, że znamy zasady korzystania z domku, a wynajmujący nie będą na koniec wyjazdu zaskoczeni np. dodatkowymi kosztami za prąd czy opłatą za wynajem wyższą niż było to ustalane na wstępie.

Majówka w wynajętym mieszkaniu

Wiele osób decyduje się wynająć mieszkanie na majówkę. Koszty takiego wynajmu są uzależnione od okolicy i standardu mieszkania. Oczywiście trzeba także wziąć pod uwagę, że im bliżej sezonu wakacyjnego, tym wyższe są ceny. Mieszkania mają często świetne lokalizacje, np. bardzo blisko morza czy atrakcji turystycznych.

Decydując się na tę opcję, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są duże szanse na spotkanie na korytarzu właściciela albo innych wynajmujących, nasza prywatność będzie więc trochę ograniczona.

Przy wynajmie mieszkania działa mechanizm podobny jak przy domkach letniskowych. Najlepiej jechać w miejsce sprawdzone przez nas wcześniej albo polecane przez znajomych, ale jeśli nie ma takiej możliwości – znowu korzystamy z wyszukiwarek internetowych.

Oferty na stronach internetowych z mieszkaniami do wynajęcia są bardzo różnorodne, więc każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.

Z reguły właściciele czy to mieszkania, czy to domku letniskowego chcą, by wynajmujący wpłacił część kwoty przed wyjazdem. Jeśli decydujemy się wpłacić pieniądze wcześniej, upewnijmy się, że oferta istnieje naprawdę, zadzwońmy do właściciela i weryfikujmy informacje ze zdjęć – zwiększymy w ten sposób szanse na to, że wszystko pójdzie po naszej myśli i podczas majowego weekendu będziemy myśleli tylko o wypoczynku i przyjemnościach.