Mając wolne pokoje w mieszkaniu czy domek letniskowy, można się zastanowić, czy nie wynająć ich turystom. Dobrze jednak jest pamiętać o kilku zasadach – choćby po to, by nie zostać oszukanym przez nieuczciwych klientów.

Wynajmując czy to całe mieszkanie, pokój w mieszkaniu czy domek letniskowy, warto zadbać o to, by zapewnić komfort nie tylko osobom, które zamieszkają tam na czas urlopu, ale także sobie.

Kłopoty na horyzoncie

Do najczęstszych przewinień gości, którzy wynajmują mieszkania czy domki od prywatnych właścicieli, należą przede wszystkim kradzieże i niszczenie mienia. Pociąga to za sobą duże koszty: wiadomo, że pomalowanie ścian czy naprawienie drzwi albo mebli, zniszczonych przez wynajmujących lokum turystów, nie należy do najtańszych.

Reklama

Do tego dochodzą kwestie związane z nieprzestrzeganiem ustalonych zasad, np. hałasowanie w nocy, większa ilość gości niż zapowiadano czy niepłacenie za wynajem.

Minimalizowanie ryzyka

Reklama

Przed wynajmem mieszkania czy domku letniskowego najlepiej jest takie lokum ubezpieczyć. Obecnie na rynku można spotkać różne oferty firm ubezpieczeniowych – wiele z nich niweluje koszty ewentualnych szkód do minimum.

Ubezpieczenia obejmują nie tylko klasyczne zalanie czy pożar, ale można je również rozszerzyć np. o kradzież z włamaniem, rabunek czy dewastację.

Należy przy tym pamiętać, że decydując się na zawarcie umowy z firmą ubezpieczeniową, możemy zostać zobligowani do spełnienia konkretnych warunków, jak choćby do zastosowania odpowiednich zamków czy krat w przypadku ubezpieczenia przed kradzieżą.

Ubezpieczony dom czy mieszkanie można wynajmować turystom i nie martwić się o niepożądane szkody.

Dobrą praktyką przy wynajmie jest także podpisywanie umowy pomiędzy właścicielem lokalu a osobą, która chce go wynająć. Taka umowa pozwala ustrzec się przed wieloma niedogodnościami i świadczy o wiarygodności obu stron.

W umowie powinny znaleźć się dane osobowe stron, dokładne określenie okresu wynajmu i opis mieszkania czy domu wraz z wyposażeniem, kwestie związane z finansami (np. dotyczące opłat dodatkowych, opłat za prąd i wodę). Nie ma żadnych przeszkód, by do tak skonstruowanej umowy dołączyć zdjęcia mieszkania.

Goście powinni także mieć możliwość zapoznania się z regulaminem miejsca, które chcą wynająć.

Wielu wynajmujących decyduje się na pobieranie od gości zwrotnej kaucji jako formy zabezpieczenia przed ewentualnymi szkodami. W umowie także powinny znaleźć się informacje na ten temat.

Właściciele powinni także pamiętać o tym, by usunąć z mieszkania czy z domku letniskowego cenne obrazy, przedmioty i rzeczy osobiste – dzięki temu będzie się miało pewność, że np. cenny wazon po babci nie zamieni się przypadkiem w skorupy.

Podpisanie umowy czy ubezpieczenie mieszkania nie wiąże się ze zbyt dużym wysiłkiem, a pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności i kłopotów – dlatego też warto o tym pomyśleć wcześniej.