Weekend majowy to dla większości ludzi okazja do odpoczynku i naładowania akumulatorów przed wakacjami. Wiadomo jednak, że nawet bliskie wypady wiążą się z kosztami – już nie wspominając o zagranicznych wojażach. Oto niektóre ze sposobów zaoszczędzenia na wakacyjnych wyjazdach.

Bilety lotnicze

Wiele osób po przeliczeniu wszystkich kosztów uznaje, że wyjazd za granicę może być o wiele bardziej korzystny niż pozostanie w kraju. Najlepiej takie eskapady zorganizować na własną rękę. Dobrze jest już wcześniej pomyśleć o kupnie biletów lotniczych (najlepiej zaraz po tym, jak uda nam się ustalić z przełożonymi plany urlopowe).

Warto skorzystać z wyszukiwarek tanich lotów dostępnych w internecie – można dzięki temu zorientować się, jakie ceny obowiązują w danym terminie i zarezerwować tańszy bilet.

Należy także mieć na uwadze fakt, że ceny biletów u tego samego przewoźnika z reguły różnią się w zależności od dnia tygodnia przelotu, a nawet pory dnia ( za podróże w weekendy zapłacimy więcej niż w środku tygodnia). Pamiętajmy także, że im bliżej daty wylotu, tym jest drożej – dlatego też myśląc o kupnie biletów, dobrze jest kupić je z większym wyprzedzeniem.

Korzystając z usług biur podróży, warto natomiast skorzystać z propozycji first minute i last minute – można w ten sposób znacznie obniżyć koszty wyjazdu.

Noclegi

Na noclegach podczas wyjazdu także można sporo zaoszczędzić. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy zamieszkać i ile wysiłku włożymy w poszukiwanie lokum. Noclegi można mieć nawet za darmo albo nie wydać na nie prawie nic. Taką możliwość oferuje np. couchsurfing. Polega on na nawiązywaniu znajomości z ludźmi w kraju i za granicą i oferowaniu sobie nawzajem noclegów. Informacje o udostępnionych w ten sposób mieszkaniach można znaleźć na różnych stronach internetowych związanych z tym tematem.

Warto także rozejrzeć się w ofercie akademików, hosteli, hoteli albo osób prywatnych wynajmujących domowe kwatery w danej miejscowości – im wcześniej zarezerwujemy lokum, tym większe szanse, że uzyskamy korzystniejszą cenę (a poza tym mamy gwarancję miejsca, co nie zawsze jest pewne, gdy zaczynamy szukać noclegu w ostatnim momencie przed wyjazdem).

Dla niektórych idealnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy będzie korzystanie z pól namiotowych czy kempingów.

PKP

Podróżując koleją warto odpowiednio wcześnie zadbać o miejsce w pociągu. Z informacji przedstawionych na stronie pkp.pl wynika, że bilety na połączenia krajowe PKP Intercity można kupić w przedsprzedaży już na 30 dni przed podróżą.

Zaoszczędzić można, korzystając z przewidzianych w ofercie promocji:

• podróżując pociągiem pod koniec kwietnia lub na początku maja, warto zaopatrzyć się w Bilet Podróżnika lub Bilet Weekendowy, z których będzie można skorzystać już od piątku, 22 kwietnia, od godz. 19. do wtorku, 26 kwietnia, do godz. 6. Podczas majówki bilety te obowiązywać będą pomiędzy 29 kwietnia a 2 maja, a także od 2 do 4 maja. Obydwa rodzaje biletów są imienne i umożliwiają nieograniczoną liczbą przejazdów danymi liniami.

Ich ceny wynoszą odpowiednio:

Bilet Podróżnika - 69 zł - klasa 2., 99 zł - klasa 1. Obowiązuje tylko na przejazdy pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK) z miejscami do siedzenia.

Bilet Weekendowy - 149 zł - klasa 2., 239 zł - klasa 1. Obowiązuje na przejazdy pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK) oraz Express Intercity (EIC).

Jeśli zdecydujemy się przejazd pociągiem EIC, musimy wykupić też miejscówkę (w cenie 12,50 zł). W pociągach TLK, w wagonach klasy 1. miejscówki kupić można na życzenie (w cenie 10,50 zł). Miejsce do leżenia bez pościeli dostaniemy, dopłacając do biletu 25,50 zł.

• W weekend znacznie tańsze bilety otrzymają też rodziny podróżujące z przynajmniej jednym dzieckiem. Bilet rodzinny uprawni każdego dorosłego do zniżki 33%.
• Jeśli w grupie od 2 do 5 osób jest przynajmniej jedna młoda osoba (do 16. roku życia) to wówczas wszyscy dorośli mogą liczyć na zniżkę;

• Dziecku przysługuje ulga indywidualna (do 4. roku życia przejazdy są bezpłatne) lub ustawowa (np. na podstawie legitymacji szkolnej).

Jedzenie

W podróży spora część wydatków to koszty związane z jedzeniem. Nie trzeba rezygnować w wizyt w restauracjach czy kawiarniach, ale dobrze jest jeszcze przed wyjazdem poszukać w internecie miejsc, gdzie stołowanie się będzie tańsze. Na miejscu warto chodzić tam, gdzie jedzą lokalni mieszkańcy.
Wybierając się w podróż, można także zabrać część prowiantu ze sobą albo kupować już na miejscu w lokalnych sklepach.

Wypad ze znajomymi

Sporo można zaoszczędzić, wyjeżdżając w podróż ze znajomymi. Można wówczas negocjować ceny noclegów i taniej wynająć np. mieszkanie, domek letniskowy czy łódkę. Zmniejszają się także wtedy koszty samego pobytu, paliwa, itp.

Carpooling

Koszty transportu skutecznie udaje się zminimalizować, korzystając z carpoolingu, czyli udostępniania wolnego miejsca we własnym samochodzie albo korzystania z wolnych miejsc w samochodzie innej osoby. Informacje o wolnych miejscach można znaleźć np. na różnych serwisach internetowych związanych z tą formą podróżowania. Kierowca i pasażerowie dzielą się kosztami paliwa, opłatami za parking czy autostradę.

Za darmo można korzystać z tradycyjnego autostopu.

Tanie linie autobusowe

Podróże liniami autobusowymi z roku na rok stają się coraz wygodniejsze – standardem jest klimatyzacja, a w niektórych liniach nawet Wi-Fi.
Decydując się na tę formę podróży, dobrze jest zarezerwować bilet z wyprzedzeniem – tutaj także działa zasada, że im wcześniej – tym lepiej. Tanimi liniami autobusowymi można podróżować nie tylko po kraju, ale wybrać się także za granicę.

Dobrze jest także pamiętać o kilku drobiazgach, np. kupić niezbędne kosmetyki jeszcze przed wyjazdem, a nie nabywać je na miejscu; sprawdzić, czy w danej miejscowości są bankomaty naszego banku, a jeżeli dostęp do nich będzie utrudniony to przed wyjazdem za granicę wymienić walutę w kantorze oferującym korzystniejszą cenę. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić kilka złotych, które można wydać na własne przyjemności.