Sieć dyskontów Lidl wprowadzała klientów w błąd podczas swojej kampanii reklamowej - uznała prezes UOKiK i nałożyła na spółkę karę pieniężną w wysokości 1,82 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna; przedsiębiorca może się od niej odwołać.

W styczniu 2012 roku UOKiK opublikował raport dotyczący produktów oferowanych pod własną marką sieci handlowych. Był on wynikiem kontroli Inspekcji Handlowej, która sprawdziła 588 placówek. Sieć Lidl Polska Sklepy Spożywcze rozpoczęła kampanię reklamową odwołującą się do treści tego raportu - w radiu, telewizji, prasie, na stronach internetowych i na billboardach pojawiły się informacje, które wzbudziły wątpliwości Urzędu. Wynikało z nich, że sieć uzyskała w badaniu najlepszy ogólny wynik w zakresie jakości i oznakowania - poinformował w komunikacie UOKiK.

Urząd zanalizował treść i formę tych komunikatów reklamowych. W jego opinii, informacja dotycząca najlepszego wyniku uzyskanego przez sieć dyskontów była nieprawdziwa, a spółka nierzetelnie przedstawiła wyniki raportu z kontroli. Prezes UOKiK uznała, że reklamy przygotowane przez spółkę mogły sugerować, że Urząd jest autorem treści w nich zawartych.

Lidl się tłumaczy nie chleliśmy wprowadzać w błąd konsumenta

Jak poinformował zarząd Lidl Polska w przesłanym PAP oświadczeniu, działania firmy, co do których UOKiK miał zastrzeżenia, realizowane były jako standardowe działania reklamowe i ich celem nie było wprowadzenie w błąd konsumentów.

"Dlatego też w toku postępowania wszczętego przez UOKiK Lidl Polska dokładał wszelkich starań, by wyjaśnić wątpliwości zgłoszone przez Urząd. Lidl Polska respektuje decyzję UOKiK w sprawie i w chwili obecnej rozważa skorzystanie z przysługującego mu prawa odwołania się od decyzji Urzędu" - czytamy w oświadczeniu.