Wybierając się na urlop z biurem podróży, przede wszystkim powinniśmy przed podpisaniem umowy o wyjazd wakacyjny wnikliwie zapoznać się z jej treścią.
Powinniśmy również sprawdzić, co zostało zapisane w regulaminie, ogólnych warunkach uczestnictwa oraz w programie wycieczki, który najczęściej opisany jest w katalogu. Jeżeli w którymkolwiek z tych dokumentów znajdziemy zapis, który narusza nasze prawa, najlepiej poszukać innej oferty. Musimy bowiem pamiętać, że najczęściej nie będziemy mieli możliwości negocjowania warunków wyjazdu określonych w umowie, regulaminie czy katalogu. Jedynymi punktami, które zazwyczaj są indywidualnie ustalane z klientem, są termin wyjazdu, wyżywienie czy dojazd.
W ocenie umowy pod kątem zgodności z prawem pomoże nam rejestr klauzul niedozwolonych, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl). Dokument ten zawiera postanowienia, które zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem. Jeżeli któreś z takich postanowień (lub podobne) znajdziemy w umowie, poinformujmy o tym organizatora wyjazdu. Gdy nie wyrazi on zgody na jego zmianę, najlepiej zrezygnować z usług tego touroperatora.