Już 439 podmiotów świadczących usługi turystyczne znajduje się na liście Krajowego Rejestru Dłużników. Ich łączne zadłużenie wynosi 6,2 mln złotych . Od lutego 2012 roku wzrosło o ponad 1 mln złotych.

Wakacje coraz bliżej. Zanim zaczniemy się jednak nimi cieszyć, trzeba pamiętać, aby dokładnie zaplanować swój wakacyjny wyjazd. Tak żeby nie okazał się on przykrym wspomnieniem. O takie łatwo, jeżeli biuro podróży, które miało zorganizować wyjazd, ogłasza upadłość. W tym roku upadły już dwa biura podróży: Triada oraz Excalibur Tours, a sezon letnich wyjazdów dopiero się zaczyna.

Każdy, kto ma zamiar rezerwować wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, powinien bardzo poważnie potraktować informację mówiącą o figurowaniu danego biura w Krajowym Rejestrze Długów. Taka informacja powinna być wyraźnym sygnałem do zastanowienia się nad kupnem wyjazdu w takim biurze.

Obecnie biura podróży borykają się z problemami finansowymi, które wynikają nie tylko ze spowolnienia gospodarczego, ale również ich powodem są konflikty i niepokoje panujące na świecie. W tamtym roku biura podróży ucierpiały w wyniku rewolucji w krajach arabskich. W tym roku znowu mogą stracić, nie tylko ze względu na wysoki kurs euro, ale również z powodu niestabilnej sytuacji panującej w Grecji, która jest jednym z częściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych.
Spowolnienie gospodarcze, niepokoje na świecie, rosnące koszty paliwa lotniczego i niestabilne kurs euro powodują, że niektóre biura podróży wpadają w spiralę długów. Dopisanie do rejestru długów oznacza, że biuro podróży ma długi w stosunku do hoteli, przewoźników, agencji reklamowych. Warto pamiętać, że nie wszystkie zaległości mogą być widoczne, ponieważ większość poszkodowanych kontrahentów z zagranicy nie informuje o tym problemie Krajowego Rejestru Długów w Polsce.

Co może zrobić klient

Planując kupno wycieczki w biurze podróży, warto dokładnie sprawdzić kondycję touroperatora. Krajowy Rejestr Długów udostępnił swoją bazę dla wszystkich konsumentów. Wystarczy znać NIP biura podróży, aby móc zweryfikować jego rzetelność i wiarygodność.

Innym sposobem jest sprawdzenie biura podróży w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych na rządowej stronie internetowej turystyka.gov.pl. Można tam sprawdzić wszystkie biura podróży, które działają w Polsce. Dostępne są tam wszystkie potrzebne informacje, m.in. na temat posiadanych przez biura zaświadczeń oraz kwot ubezpieczenia gwarancyjnego, jakie dany touroperator posiada.

Wystarczy poświęcić parę minut przed ostateczną decyzją kupna wycieczki i sprawdzić wiarygodność biura, z którym ma się zamiar podpisać umowę, aby wakacje nie okazały się stratą pieniędzy i dobrego nastroju.