statystyki

KE: Za długi termin na zwrot pieniędzy za loty, które nie odbyły się z powodu pandemii

autor: Patrycja Otto, Magdalena Cedro08.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 08.07.2020, 09:21
samolot 3

samolot 3źródło: ShutterStock

Polska wycofa się ze 180 dni, jakie w tarczy antykryzysowej dano biurom podróży na zwrot pieniędzy klientom – dowiaduje się DGP. Zanim jednak to nastąpi, branża zdoła wziąć głębszy oddech.

Komisja Europejska zarzuciła 10 krajom członkowskim złamanie przepisów dotyczących praw pasażerów. W przypadku Polski Brukseli nie spodobał się przepis art. 15k w tarczy antykryzysowej wydłużający okres na zwrot pieniędzy do 180 dni. Zgodnie z prawem europejskim odwołując podróż, firmy muszą zwrócić jej koszt w ciągu 14 dni.

Z przepisu art. 15k skorzystało wiele polskich firm, w tym linie lotnicze LOT. Przewoźnik realizuje obecnie największą w swojej historii operację zwrotu pieniędzy, bo – jak poinformowało nas biuro prasowe spółki – z powodu pandemii w okresie objętym zakazem lotów nie odbyło się 38 925 zaplanowanych rejsów, a o zwrot pieniędzy wystąpiło ponad 271 tys. pasażerów. „Procedura pojedynczego zwrotu zajmuje około ośmiu minut, stąd zrealizowanie całej operacji przez zespół LOT Contact Centre może być wydłużone – tłumaczą służby prasowe. Zmobilizowano dodatkowe osoby do call center i obsługi pasażerów. Zwroty realizowane są również przez agentów sprzedaży i biura podróży, co – jak deklaruje LOT – znacząco przyspieszy proces.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane